Цього місяця МДЦ «Артек» виповнилося 78 років. День народження відзначали «на повну котушку». Розкішний мюзикл «Артек — восьме диво світу» зібрав на центральному стадіоні «Артека» тисячі глядачів. У спектаклі були задіяні 400 артистів із 15 дитячих колективів України та Росії. А також коні, собаки та верблюди. Майстерність артистів, світломузика, величезний екран із чудовою комп’ютерною графікою створили відчуття казки, в якій змішалися всі епохи — від античного минулого до комп’ютерного майбутнього, із усіма своїми досягненнями, легендами, забобонами, раціоналізмом і романтикою. І змішавшись — створили реальне восьме диво світу — «Артек». Табір, де є місце казці. Де кожна дитина має можливість у міру своїх здібностей казку цю «зробити дійсністю». Спектакль, до всього, став ще й своєрідною демонстрацією костюмів — від давньогрецьких хітонів до суперсучасних а-ля скафандр кольору металік.
Поздоровити дітей з’їхалися численні гості: глава Державної туристичної адміністрації Валерій Цибух, голова благодійного Фонду сприяння фізичній культурі та спорту Валентина Шевченко, космонавт Павло Попович, два заступники керівника державного управління справами адміністрації Президента. На всіх них настільки вплинула загальна атмосфера свята, що вони разом із дітьми плескали в долоні й навіть підтанцьовували. Завершилося ж це дійство п’ятнадцятихвилинним феєрверком і запуском у небо величезної кількості повітряних куль.
Свято, безумовно, приємно здивувало. Та після екскурсії «Артеком» ще більше здивували зміни, що відбуваються в таборі. Цього разу тут не просто наводять черговий «косметичний марафет». Передбачається поетапна, повна реконструкція, результати якої помітні вже нині. Зростають нові корпуси, з’явилися комп’ютерний клуб, стадіон, новий басейн, який обновив сам директор. Під захоплений вереск дітей Валерія Володимировича в ньому викупали. Просто в піджаку, краватці й черевиках.
Саму реконструкцію розпочали з найпроблемнішого місця — кухні.
Наближався час вечері. І ми оглянули їдальні кількох корпусів. Власне, їдальнями їх називати важко — радше, це щось на кшталт київської «Домашньої кухні». Широкий вибір страв, «шведський стіл», салати, овочі та фрукти щодня.
В якості асортименту ми переконалися, продегустувавши під час екскурсії деякі страви. Особливо сподобалися вареники з вишнями. Діти захоплено розповідали про своє артеківське життя-буття. Особливо про те, що кожний має змогу себе проявити. Хто у футболі, хто в тенісі, хто в акторській майстерності тощо. Багато дітей — з українських сіл і селищ. Потрапили до Артека за якісь заслуги: перемогу в конкурсах, на олімпіадах. В основному батьки оплачували 20—30% вартості путівки. А взагалі путівки до «Артека» розподіляють так: із 4,5 тисячі дві третини цілком або частково оплачуються з бюджету, решта — комерційні. Їхня вартість фіксована: 485 доларів за зміну. Попит на путівки величезний, у таборі вільних місць немає.
Про що мріє посол Естонії в Україні?
В «Артеці» несподівано зустріла Надзвичайного і Повноважного Посла Естонії в Україні — Пауля Леттіса. Як виявилося, пан Леттіс приїхав сюди з двох причин: особистої й дипломатичної. Особиста: тут відпочиває його син, і турботливий батько його відвідує. Дипломатична: посол виконує доручення президента Естонії Арнольда Рюйтеля, який, відвідавши Крим, дав послу завдання знайти хороше місце для оздоровлення і відпочинку естонських дітей. «Тут здорово!» — посміхається Леттіс. «Добре було б побудувати естонський корпус «Артека», і щоб такі корпуси згодом мала кожна країна світу!» Як виявилося, ця ідея цілком здійсненна. Уже нині укладений договір із Росією, Білоруссю, ведуть переговори з низкою інших країн близького та далекого зарубіжжя. Директор переконаний, що всі вони будуть ефективними, адже розповіді дітей — найкращий показник привабливості табору. Для будівництва нових корпусів «Артек» має всі можливості. Десять міст «Артека» розташовані на 288 га паркової зони, а берегова лінія тягнеться на 7,5 кілометра. Сьогодні тут відпочивають діти різних національностей — монголи, греки, німці, австрійці, американці, англійці... Табір розрахований на безперервний цикл роботи, що дозволяє приймати понад 40 тисяч дітей щороку.
Гарантії високі — результат теж
— На сьогоднішній день у реконструкцію «Артека» вже вкладено близько 50 млн. грн. Усього ми плануємо залучити 120 млн. грн, — каже генеральний директор «Артека» Валерій Пальчук. — Бізнес-план інвестиційного проекту підтриманий фінансовим управлінням Державного управління справами України, Національним банком України і комерційними банками, що фінансують програму реконструкції «Артека» — підприємства, що належить до найвищої категорії гарантій із фінансових ризиків. Заставою є договори на довгострокові гарантовані квоти путівок за фіксованою ціною. Розрахуватися за суму залучених коштів ми зможемо протягом трьох років, перейшовши на безперервний цикл роботи.
Активно ведеться робота із залучення коштів країн СНД у реконструкцію «Артека». Ми отримали підтримку з боку адміністрації президента Російської Федерації. Проведені переговори з урядом Москви, є розуміння і з боку адміністрацій президентів країн СНД.
Більш того, ми готові надати квоту путівок на десять і більше років усім країнам, які захочуть підтримати реконструкцію «Артека»! Стосовно ж кількості дітей, що відпочиватимуть у «Артеці», то сподіваємося, що перехід на систему держзамовлення з боку держав, яка відпрацьована та успішно діє в Україні, дозволить нам залучити до 50% дітей із країн СНД.
«Артек» від початку був задуманий як країна дітей, потрапити до якої мріяв кожний. Ну а те, що МДЦ «Артек» залишився мрією дітей багатьох країн — це заслуга тих дорослих, які намагалися за нових умов зробити все, щоб зберегти унікальну дитячу базу під Аюдагом і дати їй нове життя.
Де ночують повітряні кулі?
Ще одна артеківська легенда народилася наступного дня після святкування фестивалю.
До міліції зателефонували перелякані жителі селища Гаспра й повідомили, що на дереві висить і дивно колишеться парашутист, який заплутався. Бригада, що виїхала на місце події, виявила в гілках гігантського дерева величезну низку повітряних куль із написами «привіт із «Артека».
«Ось бачите, — зраділи хлопці. — В «Артеці» так здорово, що навіть повітряні кулі відлітати не хочуть».