UA / RU
Підтримати ZN.ua

АБЕТКА ПІДЛІТКОВОГО ДОМІНУВАННЯ

Тема, яка в черговий раз схвилювала всю Америку, вперше пролунала в 1960-ті. Саме тоді на сторінки не...

Автор: Оксана Приходько

Тема, яка в черговий раз схвилювала всю Америку, вперше пролунала в 1960-ті. Саме тоді на сторінки неспеціалізованих видань перекочувало обговорення наукової доповіді Джейн Гудол, котра присвятила багато років вивченню життя зграї шимпанзе. У цьому дослідженні, зокрема, йшлося про те, що жіночі особини виявляють у конкурентній боротьбі набагато більшу жорстокість і нещадність, ніж чоловічі. Приміром, деякі самки у боротьбі за домінування в своїй зграї вбивають дитинчат своїх найнебезпечніших конкуренток.

Тоді виниклі аналогії між нормами поведінки приматів і людей виражалися хоча й у дуже емоційній формі, проте носили умовний характер. Однак, як показали недавні соціологічні дослідження, проведені серед американських старшокласників, дівчатка справді виявляють більше агресивності й менше милосердя в боротьбі за командне становище у своїх соціальних групах, ніж хлопчики. До того ж останні, як з’ясувалося, взагалі приділяють цьому питанню набагато менше уваги.

Як стверджує Лаура Степп, котра застосувала класифікацію, прийняту серед приматологів, до опису соціальних типів дівчаток-підлітків, основна боротьба за лідерство в школі розгортається між дівчатками, котрих умовно можна віднести до однієї з трьох груп, названих за першими буквами грецького алфавіту — альфа, бета й гама. До групи альфа входять найяскравіші «зірки», котрі визначають стиль життя свого найближчого оточення. Саме вони диктують: які речі слід вважати стильними, під яку музику й на якій дискотеці танцювати, з якими хлопцями зустрічатися. І саме вони намічають жертви серед своїх ровесників, котрим призначено стати паріями в даній соціальній групі, найжорстокішим і найнещаднішим чином висміюючи їхній гардероб або манеру поведінки. Альфа не зупиняться ні перед чим, прагнучи справити враження на свій почет, без якого вони взагалі порожнє місце.

Дівчатка, котрі належать до групи бета, найбільше стурбовані тим, аби не загубитися в натовпі. Найголовніша мета, до якої вони прагнуть в шкільному житті, — це зайняти місце альфа. Бета з останніх сил наслідують альфа, і саме ця наслідуваність і визначає їхню вторинність. Їх мало тішать хороші оцінки й успіхи в спорті чи мистецтві, принаймні доти, поки вони не залишать шкільні стіни. Зате в дорослому житті вони стають непоганими професіоналами.

Представниці групи гама відрізняються від своїх конкуренток тим, що прагнуть не здаватися, а бути. Саме вони найчастіше опиняються серед формальних лідерів, займаючи різноманітні виборні посади на кшталт президентів шкільної ради. Вони завжди відкриті для контакту, дружелюбні, тактовні. Їх вирізняє виняткова цілеспрямованість і наполегливість. А ще вони, на відміну від перелічених вище, здатні на альтруїстичні вчинки. Соціологи зазначають, що найчастіше приналежність до групи гама переходить до дівчаток від їхніх матерів, самодостатніх, благополучних і у фаховому, і в сімейному відношенні жінок. При цьому в представниць груп альфа і бета чітка родинна наступність не простежується.

У соціологів, котрі описали ці три типи підліткового домінування, особливу тривогу викликала не сама наявність альфа-групи, а той факт, що за останні роки різко зріс не лише вплив її представниць, а й їхня кількість. Такі зміни в підлітковому соціумі не зможуть пройти непоміченими для всього суспільства надалі, і фахівці не тішать себе ілюзіями стосовно того, які наслідки це спричинить у доступному для огляду майбутньому.

за матеріалами зарубіжної преси