UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна вшановує пам'ять жертв Голодомору

Нинішнє вшанування пам'яті жертв Голодомору присвячене людям, які в непростий час рятували від голоду співвітчизників у 1932-1933 роках. Президент Янукович заявив, що вважає обов'язком українців завжди нести в серцях пам'ять про страшні події Голодомору.

Україна вшановує пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років. Нинішнє вшанування пам'яті жертв Голодомору присвячене людям, які в непростий час рятували від голоду співвітчизників у 1932-1933 роках.

Як повідомили в Громадському комітеті із вшанування пам'яті жертв Голодомору, сьогодні будуть проведені пам'ятні заходи біля Національного меморіалу пам'яті жертв Голодоморів у Києві, у всіх обласних центрах і в 32 країнах світу.

У Києві молоді люди пронесуть у скорботній ході дві сотні свічок зі стрічками, на яких будуть вказані імена і прізвища людей, які рятували інших від голоду. Наносити написи на стрічки і роздавати хліб, випечений на пожертви громадян, почнуть перед початком ходи біля станції метро «Арсенальна». О 14:00 від станції метро «Арсенальна» скорботна хода почне рух до Національного меморіалу жертв Голодомору.

О 15:00 біля Національного меморіалу пам'яті жертв Голодомору відбудеться панахида, яку відслужать Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, владика Богдан (Дзюрах), секретар Синоду єпископів УГКЦ, керівник Адміністрації Патріаршої курії. До участі запрошені представники всіх церков і релігійних організацій в Україні, дипломатичні представники, громадськість міста.

О 16:00 пройде загальнонаціональна хвилина мовчання, після якої мільйони українців запалять свічки біля меморіалів Голодомору і у вікнах своїх будинків.

Президент України Віктор Янукович у своєму зверненні у день пам'яті жертв Голодомору заявив, що вважає обов'язком українців завжди нести в серцях пам'ять про страшні події Голодомору.

«У ці дні виповнюється вісімдесят років, як на нашу землю прийшла біда», - зазначив Янукович.

«З 1932 по 1933 рік в Україні та інших країнах колишнього Радянського Союзу продовжувався Голодомор», - написано у зверненні.

Янукович підкреслив, що «цей злочин назавжди змінив хід історії українського народу». «Він став одним з найтяжчих випробувань, що випали на нашу долю. Голодомор не тільки фізично знищував людей. Він повинен був викликати покору і страх. Десятиліттями нам забороняли навіть згадувати про ті страшні події», - підкреслив Президент у зверненні та зазначив: «Але український народ проявив стійкість. Завдяки вірі в свої сили, любові до України, споконвічного прагнення до свободи і незалежності - ми вистояли».

Глава держави також зазначив, що «сьогодні маленький вогник свічки об'єднує нас у молитві за душі жертв Голодомору. Ми також згадуємо тих, хто ділився останнім шматком хліба і рятував співвітчизників від смерті».

«Наш обов'язок - завжди нести в серцях пам'ять про ті страшні події. Ми також повинні зробити все для того, щоб не допустити подібної трагедії в майбутньому», - наголошується у зверненні президента.

Щорічно в останню суботу листопада в Україні відзначають день пам'яті жертв голодоморів і політичних репресій.

Голодомор 1932-1933 років - масовий, навмисно організований радянською владою голод, який призвів до багатомільйонних людських жертв у сільській місцевості на території Української РСР (землі сучасної України, за винятком семи західних областей, Криму і Південної Бессарабії, які тоді не входили в УРСР) і Кубані, переважну більшість населення якої становили українці. Голод настав у результаті спланованої конфіскації врожаю зернових і всіх інших продуктів харчування у селян представниками радянської влади, що призвело до смерті селян від голоду в мільйонних масштабах, при цьому радянська влада мала значні запаси зерна в резервах і здійснювала його експорт за кордон. Причини цього масового злочину ніколи в СРСР не розслідувалися і ніхто з можновладців, причетних до злочину, не поніс покарання. Протягом десятиліть масове вбивство людей створеним штучним голодом не тільки навмисно замовчувалось радянською владою, про нього взагалі заборонялося згадувати.

У 2003 році Український парламент назвав, а 2006-му - офіційно визнав Голодомор геноцидом українського народу. 24 країни офіційно визнали Голодомор геноцидом українського народу.

13 січня 2010 Апеляційний суд Києва визнав керівників більшовицького тоталітарного режиму винними у геноциді в Україні в 1932-33 роках. Кримінальну справу порушила і розслідувала СБУ за фактом здійснення Голодомору-Геноциду в Україні у 1932-1933 роках.

Рішенням суду були підтверджені висновки слідчих Служби безпеки України про організацію в 1932-1933 роках на території УСРР керівництвом більшовицького тоталітарного режиму - генеральним секретарем Центрального комітету Всесоюзної комуністичної партії більшовиків ЦК ВКП (б) Йосипом Сталіним (Джугашвілі), членом ЦК ВКП (б), головою Ради народних комісарів СРСР В'ячеславом Молотовим (Скрябіним), секретарями ЦК ВКП (б) Лазарем Кагановичем та Павлом Постишевим, членом ЦК ВКП (б), генеральним секретарем ЦК Комуністичної партії більшовиків України Станіславом Косіором, членом ЦК ВКП (б), головою Ради народних комісарів УСРР Власом Чубарем та членом ЦК ВКП (б), другим секретарем ЦК ВКП (б) Менделем Хатаєвичем, геноциду української національної групи, тобто штучного створення життєвих умов, розрахованих на її часткове фізичне знищення.

Згідно з висновком судової науково-демографічної експертизи, проведеної в ході досудового слідства Інститутом демографії і соціальних досліджень ім. М. В. Птухи Національної академії наук України, внаслідок вчиненого геноциду в Україні загинуло 3 млн. 941 тис. осіб.

Суд констатував, що Сталін (Джугашвілі), Молотов (Скрябін), Каганович, П.Постишев, Косіор, Чубар та Хатаєвич вчинили злочин геноциду, передбачений ч. 1 ст. 442 Кримінального кодексу України (геноцид), та закрив кримінальну справу в зв'язку з їхньою смертю. !zn

Читайте також:

Половина жителів Східної України заперечують, що Голодомор був геноцидом

Табачник хоче вчити історії без Голодомору-геноциду, УПА і бою під Крутами

Більшість українців вважають Голодомор 1932-33 років геноцидом українського народу


Українці запалюють свічки в пам'ять про мільйонні жертви Голодомору