UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Нікополі пам'ятник Леніну 25 років випромінює радіацію

Міська влада Нікополя поки не готова замінити пам'ятник Леніну, який випромінює близько 480 мікрорентген на годину.

«Пам'ятник Леніну - це частина нашої історії. Про проблему ми знаємо - у міськСЕС мені повідомили, що на висоті близько двох метрів «фонить» вище норми. Але на даний момент в Україні немає норм, що регламентують радіофон навколо пам'ятників. Скажу більше - ця радіація не загрожує життю і здоров'ю городян. Щоб людина отримала якусь небезпечну дозу радіації, їй потрібно тиждень чи навіть рік бути прив'язаним до цієї плити. У наступному році у новий бюджет міста ми закладемо статті для реконструкції пам'ятника і замінимо плити, що «фонять»», - розповів «Сегодня» Руслан Токар.

Тим часом голова місцевого суспільно-екологічного союзу «Міський дозір» Юрій Бабінін розповів, що пам'ятник Леніну випромінює небезпечні дози радіації не тільки на висоті. Про це стало відомо ще на початку 90-х, але проблему відтоді ніхто не вирішив.

«Радянська влада подарувала пам'ятник місту у 1986 році - ось такий «подаруночок» у рік аварії на Чорнобилі отримав Нікополь. А на початку 90-х у мене з'явився сучасний дозиметр, і я вирішив пройтися з ним по місту. Біля Леніна він просто розривався. Якщо, за нормативами, випромінювання до 20 мікрорентген на годину вважається безпечним для людини, то біля постаменту вождя дозиметр показав до 480 мікрорентген! Я особисто привів сюди тодішнього другого секретаря міськкому КПРС і вона жахнулася. Пообіцяла замінити плити. Але грянув ГКЧП, розпався Союз і обіцяне ніхто не виконав», - розповів Юрій Бабінін.

Торік Верховна Рада офіційно визнала Нікополь і Марганець містами підвищеного ризику. Вони входять до спеціальної 30-кілометрової зони спостереження (навколо найбільшої в Європі Запорізької АЕС).