UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Києві провалилася програма відмови від послуг ЖЕКів

У 2011 році у столиці планувалося створити 500 об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), проте створено було всього 100 таких об'єднань. У КМДА назвали причини зриву плану створення ОСББ.

Програма створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) у Києві провалилася. Про це заявив перший заступник голови Київської міськадміністрації Олександр Мазурчак на засіданні комітету економічних реформ при КМДА.

За його словами, у 2011 році планувалося створити 500 ОСББ, однак створено було всього 100 таких об'єднань. Слід зазначити, що ОСББ - це юридична особа, сформована власниками квартир будинку. Основною її перевагою є відмова від посередництва ЖЕКів і можливість для мешканців самостійно укладати договори з постачальниками комунальних послуг, пише «Коммерсантъ-Украина».

Нагадаємо, організовувати ОСББ дозволили ще у 2001 році, але активна їх реєстрація почалася у 2007 році. Зараз у Києві налічується 668 ОСББ, а всього в Україні їх створено 13,5 тисячі (більше 15% житлового фонду багатоповерхових будинків).

Головними причинами зриву плану створення ОСББ начальник Головного управління житлового господарства КМДА Володимир Стороженко назвав борги за комунальними платежами, що виникли через непогашену різницю між чинними та економічно обґрунтованими тарифами, проблеми землевідведень, а також невизначеність у питанні, хто буде нести відповідальність за якість наданих комунальних послуг. «У Києві землю прибудинкових ділянок отримали у власність тільки 23 ОСББ. Іншим доводиться задовольнятися договорами про оренду ділянок, за які вони платять податок від 0,1% до 0,3% від оціночної вартості землі», - повідомив Стороженко.

Як розповів глава правління Спілки власників житла Києва Сергій Дєдов, рішень щодо землевідведення ОСББ доводиться чекати роками. «Це знущання, адже Земельний кодекс визначає, що місцева рада може безкоштовно віддавати ділянку у користування ОСББ. Однак Київрада віддає земельні ділянки тільки в оренду на кілька років», - обурився він.

Стороженко також зазначив, що монополісти на ринку комунальних послуг ПАТ «АК «Київводоканал» і ВАТ «Київенерго» вимагають, щоб ОСББ несли повну відповідальність перед мешканцями за якість наданих послуг. У той же час пан Дєдов стверджує, що об'єднання не можуть відповідати за всі несправності у комунікаціях міста, тому покладають всю відповідальність на монополістів. Разом з тим радник голови правління «Київводоканалу» з питань інформаційної політики Вікторія Яковлєва пояснює, що компанія подає воду до будинків після укладення договору саме з їхніми власниками, якими є ЖЕК або ОСББ. «До споживача вода надходить за внутрішньобудинковими комунікаціями, що належать власникові будинку. Власники квартири щомісяця частину квартплати відраховують на утримання внутрішньобудинкових мереж. Тому при виникненні проблем вони повинні звертатися саме до ЖЕКу або ОСББ», - підкреслила Яковлєва.

У КМДА вважають, що частину проблем допоможе вирішити ухвалений Верховною радою урядовий законопроект N8474, спрямований на спрощення створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. Серед іншого цей документ визначає, що ОСББ стає власником земельної ділянки під житловим будинком, а також всіх нежитлових приміщень будівлі, опорних конструкцій, електричного, сантехнічного та механічного обладнання. «Сподіваюся, що прийнятий парламентом закон допоможе нам створити у 2012 році 500 ОСББ у Києві», - заявив Мазурчак.

Голови ОСББ не поділяють такого оптимізму. «У цьому законі не вказані терміни, після закінчення яких органи виконавчої влади після звернення мешканців надаватимуть право власності на їхню земельну ділянку. А це може тривати роками», - резюмував Сергій Дєдов. !zn

Читайте також:

Рада передала земельні ділянки ОСББ

На сьогоднішній день ОСББ створені лише в 17% багатоквартирних будинків

Київські тепломережі до кінця року віддадуть у приватні руки