Європейський суд з прав людини у Страсбурзі в понеділок, 16 квітня, виніс рішення за позовом 15 громадян Польщі - родичів 12 жертв катинської розправи. Судді кваліфікували масовий розстріл під Катинню як військовий злочин.
«Військові злочини не мають терміну давності», - йдеться у вердикті.
У рішенні ЄСПЛ російській стороні вказано на небажання співпрацювати з судом, оскільки Москва відмовилася надати суду необхідні документи, зокрема засекречену військовою прокуратурою постанову про припинення розслідування "катинської справи". Російські органи юстиції також відхилили запити родичів жертв катинської трагедії на отримання інформації про обставини події і визнали невиправданими вимоги реабілітації загиблих.
Суд у Страсбурзі визнав, що Росія порушила свої зобов'язання за статтею 38 Конвенції у зв'язку з відмовою надати на запит суду копію постанови про припинення розслідування 2004 року. У той же час в рішенні йдеться, що «у період після ратифікації Конвенції про права людини не було виявлено будь-яких нових свідчень чи доказів, які могли б покласти обов'язок на російську владу відновити розслідування».
Таким чином, суд встановив, що «розгляд скарги про порушення статті 2 Конвенції (розслідування вбивства) виходить за межі його компетенції». Однак держави зобов'язані провести ефективне розслідування випадків незаконного або підозрілого позбавлення життя, підкреслюється в тексті рішення суду.
Рішення ЄСПЛ щодо «катинської справи» не є остаточним і протягом трьох місяців з дати винесення «у виняткових випадках», може звернутися будь-яка сторона стосовно передання справи на розгляд Великої палати ЄСПЛ.
У квітні - травні 1940 року підрозділами НКВС були розстріляні 22 тисячі поляків. Тільки в лісі біля села Катинь під Смоленськом знайдено останки більше 4 тисяч депортованих з Польщі солдатів і представників цивільного населення. !zn
Читайте також:
У Катині вшанували пам'ять жертв сталінських репресій
У Кремлі розповіли, коли зможуть передати Польщі секретні матеріали щодо Катині
Коморовський та Азаров у Харкові вшанували пам'ять Катині
Росія визнала Сталіна винуватцем Катинської трагедії