UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ставлення українців до Дня Перемоги не змінюється – це дійсно велике свято

Понад дві третини громадян України (70,0%) вважають День Перемоги великим святом, ще 23,6% опитаних вважають цей день звичайним святом. Не вважають День Перемоги святом 4,7% респондентів і 1,7% опитаних не змогли відповісти на питання. Про це свідчать результати опитувань, проведених соціологічною службою Центру Разумкова.

Як відзначають соціологи, розподіл відповідей на це питання не змінюється значною мірою протягом останніх дев’яти років.

Війну проти фашизму українці переважно схильні називати Великою Вітчизняною, до такої назви схиляються біля двох третин опитаних (66,2%). Близько чверті респондентів (28,6%) називають цю війну Другою світовою. Інші відповіді дали 2,4% респондентів, решта – вагалися з відповіддю. Протягом останніх дев’яти років переважна більшість називають цю війну саме Великою Вітчизняною.

Респондентам також задавалося питання «Протягом ХХсторіччя в історії України було багато подій, коли українці масово знищували один одного: це Перша і Друга світові війни, громадянські війни, політичні репресії. Як ви вважаєте, який з наведених шляхів рішення взаємних образ є кращим?». Половина опитаних (53,8%) обрали відповідь «Потрібно, примиритися і вважати, що не було ні правих, ні винних». Водночас 28,7% респондентів вважають, що потрібно, щоб винні обов'язково були покарані, навіть через багато років. Решта опитаних вагалися з відповіддю.

Проте у випадку конкретних ініціатив, прихильників примирення виявляється значно менше. Так ідея примирення ветеранів ОУН-УПА та Радянської армії має майже порівну прихильників (34,6%) і противників (37,2%). Понад чверть опитаних поставилися до цієї ініціативи байдуже або не змогли відповісти на питання. Дещо більше прихильників (38,1%) і менше противників (31,7%) має ідея примирення ветеранів радянської та німецької армій.

Водночас переважно негативно громадяни України ставляться до ініціативи встановлення пам’ятників Йосипу Сталіну в містах України. Підтримали цю ініціативу лише 5,7% опитаних, а негативно поставилися до неї дві третини (68,0%) респондентів. Близько чверті опитаних (26,3%) залишаються байдужими до цієї ідеї або вагалися з відповіддю. Підтримка ініціативи встановлення пам’ятників Сталіну знизилася, порівняно з минулим роком, коли підтримували цю ідею 9,6% опитаних, а не підтримували – 56,7%.

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 1 по 5 квітня 2011 року в усіх регіонах України. Опитано 2009 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки – 2,3%.