UA / RU
Підтримати ZN.ua

Соціолог: В Україні будується ринково-феодальне суспільство, що живе на "подачках"

Директор Київського інституту соціології розповів про те, що очікування, які формуються українцями, набагато ближчі до соціалізму, ніж хотілося б для розвитку України.

Держава привчає українців до системи відносин, заснованих на заступництві і контролі, тим самим формуючи побудову «ринково-феодального» суспільства.

«На всіх виборах партії годують людей обіцянками і продовжують привчати до патерналізму. Вони намагаються обіцяти більше виплат, ніж умов для нормальної роботи», - розповів в інтерв'ю ZN.UA генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто.

За його словами, дослідження показують, що в Україні існують пліч-о-пліч два тяжкопоєднуваних поняття: з одного боку, люди нікому не вірять, але тим не менше вважають, що держава повинна їм дуже сильно допомагати, і паралельно повинна розвиватися ринкову економіку.

«Люди начебто і не вірять обіцянкам, але все одно формують більш високі соціальні очікування, і вони ближче до соціалізму, ніж хотілося б для розвитку України. При настільки сильній вертикалі влади, при залежності від влади судів, усувається ядро ​​ринкової економіки - вільна конкуренція», - пояснив Паніотто.

Таким чином, на думку соціолога, люди, що мають доступ до влади, можуть усувати і обмежувати конкуренцію, що призводить до зникнення вільного змагання, як в економічній, так і в політичному житті.

«І будується нове суспільство - ринково-феодальне, що живе на патерналістських «подачках», - підкреслив він.

«Головна проблема в тому, що зникає система противаг, складається враження, що нинішнє керівництво прагне закріпити свою владу і зробити неможливою її зміну. Це дуже небезпечно. Очікування і надії звелися до мінімуму - хай влада не проводить необхідних реформ, взагалі не так важливо, що вони там роблять, головне одне - щоб владу можна було змістити, якщо вона не влаштовує більшість громадян», - переконаний Паніотто.

Подробиці читайте в свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна» в інтерв'ю Ірини Кириченко з Володимиром Паніотто. !zn

Читайте також:

Масова свідомість: коливання і прогрес

Україна посіла 78 місце в рейтингу країн, у яких найкраще народитися на світ

Молоді українці масово проігнорували парламентські вибори

Рейтинг страждань: в Україні нещасні 23% населення