Напередодні старту у Високому суді Лондона процесу "Дерипаска проти Чорного", який обіцяє бути не менш скандальним, ніж розгляд між Борисом Березовським і Романом Абрамовичем, місцева преса наводить зізнання російського мільярдера.
Власник "Базела" Олег Дерипаска в інтерв'ю британським журналістам зізнався, що у "лихі дев'яності" платив злочинним угрупованням за безпеку. Заява мільярдера викликала ажіотаж навколо фігури підприємця. Матеріали щодо цієї теми і переклади наводить InoPressa.
"Ці платежі називалися "криша". Плата за дотримання безпеки клієнтів... Я ненавидів це, але тоді не було іншого способу встановити безпеку собі і співробітникам", - заявив Дерипаска в інтерв'ю The Sunday Telegraph.
Нагадаємо, на початку року стало відомо, що до лондонського суду з позовом проти російського бізнесмена звернувся ізраїльський підприємець Михайло Черной. Він стверджує, що Дерипаска відняв у нього 20% "Російського алюмінію" (ліг в основу "РусАла"), і цей пакет тепер коштує близько 1,6 млрд фунтів стерлінгів. Дерипаска у свою чергу наполягає, що Черной ніколи не був його партнером.
У даний час Черной, уродженець України, який виріс у Ташкенті, проживає в Ізраїлі. Він не зможе бути присутнім на слуханнях у Лондоні, оскільки давно оголошений у міжнародний розшук через Інтерпол за відмивання грошей і організацію злочинного співтовариства. За відомостями видання "Аргументы недели", Михайло Черной разом з братами Львом і Давидом на початку 1990-х років став цікавитися залишками ще радянської металургійної промисловості і намагався взяти її під контроль.
"Коли ми почали скуповувати у співробітників акції (отримані в ході приватизації), ми відразу відчули тиск із боку криміналу...Перший раз, коли їм вдалося мене серйозно налякати...це коли моєму комерційному директору випустили дві кулі в голову...Ось тоді я вирішив тимчасово прийняти їхні умови, щоб зберегти життя собі і моїм співробітникам", - заявив Дерипаска в інтерв'ю The Sunday Telegraph.
На його думку, початок переділу алюмінієвого ринку в Росії припадає на 1993 рік. Дерипаска датує старт кампанії з переділу алюмінієвого ринку 1993 роком. У той час багато людей, за його словами, буквально сходили з розуму від багатства, що несподівано звалилося на них. "Ти позичаєш 500 тисяч доларів, а всього через шість місяців повертаєш тільки 100 тисяч... Можна було купити тонну алюмінію за 400 доларів, а продати - за 1,2 тисячі", - згадує Дерипаска.
Настільки перспективна сфера привабила, за словами бізнесмена, кримінал. "Ви повинні розуміти, яка була ситуація. Це не були легкі гроші. Усі державні інститути перестали функціонувати. Саме поняття держави перебувало під загрозою", - розповів Дерипаска. Так що, за його словами, контролювати цю сферу було просто нікому.
Москву називали "Диким Заходом", люди радили не лізти на рожен, згадує бізнесмен. Тоді ж з'явилося розуміння необхідності створювати власну службу безпеки. Першими її лави поповнили колишні товариші Дерипаски по службі в армії - відставні офіцери.
"Я знав, що вічно так тривати не може. І я сприймав це (плату за "кришу") як тимчасову вимушену міру, доки я роблю все можливе, щоб очистити галузь від криміналу і створити власну службу охорони, без якої ні мій бізнес, ні мої співробітники не могли бути в безпеці...Це був безправний час", - заявив Дерипаска. За його визнанням, докорів сумління за зв'язки з криміналом він не відчуває: "Я гордий, оскільки захистив своїх працівників і зумів створити потужну компанію".
Втім, на пряме запитання кореспондента про те, чи пропонувалися чи членам ОЗГ частки в компаніях в обмін на "кришування", Дерипаска не відповів: "Ми намагалися обмежуватися тільки грошовими виплатами, але не завжди вдавалося. Але ми робили все можливе, щоб не допустити їх до управління бізнесом", - заявив Дерипаска. За його словами, всі відносини з кримінальними структурами він порвав у 2002 році. !zn
Читайте також:
ЗАлК - шоу над трупом?
Суд відібрав Запорізький алюмінієвий комбінат у Дерипаски
У Лондоні почався суд у справі «Березовський проти Абрамовича»
ЗАлК повернуто Україні, Дерипаска не згоден