UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росархів розкрив нові документи про Сталіна

Напередодні 70-річчя Дня початку Великої Вітчизняної війни Росархів розсекретив нові архівні документи. Вождь народів після нападу Німеччини два дні бездіяв на дачі, а маршалу Жукову Перемоги відмовили у продуктах для VIP-вечері.

Так, вперше стало відомо, що нарком закордонних справ СРСР В'ячеслав Молотов відмовив легендарному маршалу Перемоги Георгію Жукову у відбірних делікатесах, які полководець хотів отримати для зустрічі з колегами з Контрольної ради з управління Німеччиною у жовтні 1945 року.

Документи представлено на виставці у Державній думі, що відкрилася

../../../system/ckeditor_assets404IMAGE

напередодні 22 червня - семидесятого Дня пам'яті і скорботи.


Йдеться про 3 тонни делікатесної ікри, 12 тисяч банок варення і 10 тисяч літрів горілки, на які надійшов запит від знаменитого полководця.

У резолюції наголошується, що «не можна «частування» перетворювати на бенкет несусвітніх розмірів».

Завідуюча відділом використання архіву Галина Горська повідомила, що таке масштабне гуляння Г.Жуков хотів влаштувати, коли СРСР став головою контрольної ради.

«Маршал хотів відзначитися, показати, як живуть переможці, але Молотов йому не дав»,-зазначила вона.

Також, Росархів вперше опубліковав записи з журналу прийомів канцелярії Й.Сталіна першого дня війни - 22 червня.

Так, тепер документально підтверджено, що два дні - 25 і 26 червня - вождь народів був у себе на дачі, і що у дні боїв під Сталінградом з полів битв прибирали десятки тисяч тіл загиблих.

«Дійсно, на початку війни було кілька днів, коли вождь діяв, він був в сум'ятті, поки до нього не прибув Берія з проектом ДКО», - розповів керівник Росархіву Андрій Артізов.

Особливий інтерес викликає також секретна шифровка Анастаса Мікояна від 16 березня 1942 року. У документі під грифом «Цілком таємно» член Державного комітету оборони повідомляє, що дозволив залучати до робіт у тилу школярів 7 - 10-х класів.

../../../system/ckeditor_assets404IMAGE

«Є ще один документ, який не потрапив на виставку - його присвячено історії, коли школярі послали рити протитанкові зміцнення у Підмосков'ї» - зазначила Г.Горська

Потім Сталіну доповіли, що школярі ці, недогодовані, спали на землі і працювали в дуже важких умовах.

- Невідомо, скільки в таких умовах загинуло дітей, але їх досить швидко відкликали, - резюмує працівник архіву.

За словами Андрія Артізова, розкриття документів часів Другої світової йде постійно і зараз фз півтора мільйонів збірок, що зберігаються у держархівах, не розкрито менше 1 відсотка документів того часу, інші знаходяться у вільному доступі.