UA / RU
Підтримати ZN.ua

Правозахисники констатують збільшення числа порушень прав людини з боку МВС

Правозахисники стверджують, що протягом 2010 року в Україні значно збільшилася кількість порушень прав людини з боку Міністерства внутрішніх справ. Зокрема, почастішали повідомлення про катування та інші форми незаконного насильства, до яких вдаються працівники органів внутрішніх справ, інколи з летальними наслідками.

Про це йдеться у щорічній доповіді українських правозахисних організацій. До створення цього узагальнення долучилися Гельсінкська спілка з прав людини та Харківська правозахисна група. Загалом при підготовці майже 500-сторінкової книги було використано матеріали понад сорока правозахисних організацій.

За даними правозахисників, протягом 2010 року надійшло близько 50 повідомлень про смерть у міліції (2009 року - 21 повідомлення). Згідно з моніторингом, проведеним Харківським інститутом соціальних досліджень і Харківською правозахисною групою, оціночна кількість людей, які постраждали 2010 року від незаконного насильства в міліції, становила 780-790 тисяч (у 2009 році - 604 тисячі).

Засобами масової інформації лише обласного та національного рівня було оприлюднено понад 350 критичних публікацій стосовно порушень свободи мирних зібрань з боку органів внутрішніх справ за перші 100 днів нового керівництва МВС. Характер та масштаб цих порушень не залишає сумнівів, що незаконні дії міліції здійснювалися за наказом керівництва МВС.

У виданій Харківською правозахисною групою доповіді «100 днів нового керівництва МВС» доведено, що не менше ніж 60% фактів вилучень зброї, боєприпасів та вибухових речовин регулярно фальсифікуються.

На думку правозахисників, сутність проведених за останні кілька місяців «реформістських» заходів не залишає ілюзій і чітко демонструє - міліції не подобається громадська активність, і вона має намір істотно її обмежити. «Доводиться також констатувати, що публічно проголошені МВС тези про необхідність співпраці з громадськістю не мають практичного втілення і залишаються лише популістськими гаслами», - відзначають правозахисники.

Водночас у доповіді констатуються масові порушення прав самих працівників міліції, «які повністю залежні від керівництва, часто змушені працювати по 10 - 14 годин без відшкодування, отримуючи зовсім невелику зарплатню». В МВС часті випадки порушення трудових прав працівників, відзначають правозахисники.

Детальніше читайте у свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна» у статті Олександри Примаченко «Права людини: новітні тенденції».