UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лівійські повстанці готують судовий процес над українськими заручниками

Лівійці готують судовий процес над українськими нафтовиками, які більш ніж півроку знаходяться у полоні. Повстанці вважають, що затримали снайперів-найманців.

Українців, які знаходяться більше восьми місяців у заручниках у лівійських повстанців, судитимуть. Про це і про своє життя у полоні розповіла одеситка Ольга Шадрова, яку 14 березня звільнили з полону, пише «Сегодня».

Про те, що лівійці готують судовий процес над полоненими, Ольга дізналася 27 березня - після того як з нею з Тріполі вдалося зв'язатися одному з одеситів-заручників.

При затриманні повстанці відібрали у всіх українців документи, гроші, мобільні телефони та ноутбуки. Зараз заручникам вдається зв'язатися з рідними в Україні тільки з милості одного з лівійських охоронців, який іноді дає свою слухавку для хвилинної розмови з сім'єю. За словами Ольги Шадрової, основна група - 27 слов'ян - була захоплена бригадою «Хатіба Кака» польового командира Отмана Млекта.

До речі, за свідченням екс-заручниці, ставлення до полонених у різних угруповань повстанців розрізняється. «До нас ставилися нормально. Через загальну нервозність спочатку дісталося тільки моєму чоловікові Максиму, його вдарили. Але потім лівійці заспокоїлися, нікого з нас не били і не катували», - зізнається Шадрова.

Менше пощастило п'ятьом заручникам, які потрапили до рук інших повстанців. Для їхнього проживання надали будинок в районі Мітіга у Тріполі. «Українські медсестри, які відвідували там хлопців, розповідали нам, що їх били і довго тримали у наручниках. Тому у них на руках утворилися незагойні рани», - стверджує одеситка.

Варто зазначити, що лівійці відразу заявили: затримали не нафтовиків, а снайперів. «Коли ми запитали, хто з людей похилого віку снайпери (більшість затриманих - літні люди), нам відповіли, що молоді наші хлопці працювали снайперами: 27-річний Діма Писаренко, 33-річний Максим Шадра і я. А старі, мовляв, наш «обслуговуючий персонал» - вони нібито приїхали до Лівії, щоб підносити нам патрони! Щоправда, потім лівійці зрозуміли, що це не так», - говорить Шадрова.

На питання бранців, коли ж їх відпустять, лівійці відбуваються відмовками, мовляв, поки нічого невідомо. Саму Шадрову вдалося відправити на батьківщину лише після довгих переговорів українських дипломатів з повстанцями.

«Якщо нова лівійська влада влаштує судовий розгляд щодо українських заручників, то це лише прискорить їхнє відправлення додому», - упевнений український правозахисник Станіслав Селіванов.

За його словами, у полон українці потрапили через збіг обставин: «Всі вони в'їхали до Лівії легально, як іноземні фахівці для роботи у нафтовій компанії - інженери, зварювальники і водії. Компанія «Дакар» збиралася бурити свердловини у пустелі. Для цього туди було завезено дороге устаткування. Але нафтова справа і співробітники «Дакара» опинилися в зоні протистояння військ Каддафі і повстанців. Через це їх затримали. Фактично вони стали розмінною монетою у великій політиці. Повстанці тримають їх в полоні з якихось своїх інтересів. Суд відразу б зняв будь-які підозри з бранців. Але їм нічого пред'явити, тому навряд чи суд відбудеться».

Як повідомлялося, 5 вересня 2011 року стало відомо про затримання в Лівії понад 20 українців - цивільних фахівців, які прибули для роботи на об'єктах лівійської нафтової промисловості.

У Міністерстві закордонних справ України наполягають, що затримані у Лівії українці участі в бойових діях не брали. !zn

Читайте також:

Звільненням українців у Лівії займуться європейські депутати

МЗС: Українців у Лівії під арештом тримають неконтрольовані повстанці

Українців у Лівії не відпускають через те, що в'їхали у країну під час конфлікту