UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лише кожен п'ятий вважає українське суспільство вільним

За даними опитування Research&Branding Group, тільки 19% респондентів визначають українське суспільство як вільне. При цьому 42% українців вважають його в цілому не вільним, а 39% як вільним, так і не вільним.

При цьому рівень оцінки своєї особистої свободи в українців значно вищий - 40% вважають себе в цілому вільними, тоді як не вільними себе вважають 26% респондентів. Як вільними, так і не вільними себе вважають 34% опитаних.

Разом з тим, розуміння свободи українцями вельми неоднорідне, а половина взагалі, швидше за все, мало замислювалася над цим питанням. Серед запропонованих варіантів відповідей найбільш популярними виявилися «свобода вибору, право вибору» - 17%, «незалежність» - 15%, «свобода слова» - 13%, «життя без обмежень, робити те, що хочеш» - 7%, «демократія» - 3%, «закон, законність, дотримання закону» - 3%, «гідна з/п, гідна робота» - 3%, «матеріальна забезпеченість» - 3%, «свобода пересувань, подорож, безвізовий режим» - 2%. Проте 26% не змогли відповісти, 24% запропонований перелік не задовольнив і вони вважають, що свобода - це щось інше, а для 8% взагалі немає такого, що асоціювалося б зі свободою.

І тим не менше, більшість українців (77%) згодні з твердженням «повна свобода в сучасному суспільстві неможлива», а 59% респондентів підтримують тезу «для суспільства важливіший порядок, аніж збереження особистих свобод громадян». (Запропоновані соціологами «твердження» навряд чи можна назвати коректними, оскільки вони не уточнюють характер порядку та ступінь обмеження свобод - ред.)

Найбільш вільними країнами світу, на думку українців, є США (30%), Німеччина (19%), Франція (12%), Швейцарія і Великобританія (по 11%). Росію вважають вільною країною 7%, Білорусь - 3%.

Дослідження громадської думки населення було проведено донецькою компанією Research&Branding Group у період з 20 по 31 березня 2011 року. Збір інформації проводився методом особистого інтерв'ю у 24-х областях України і АР Крим. Респонденти відбиралися за квотною вибіркою, що репрезентує доросле населення країни за місцем проживання (область), статтю і віком. Обсяг вибіркової сукупності склав 2075 осіб. Очікувана середня помилка вибірки складає + -2,2%.