UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кінець світу передбачити не майя, а ацтеки

21 грудня завершується лише один з періодів «Довгого календаря» майя - бактун, стверджує київський історик. Згідно з календарем майя, зараз людство живе тільки на початку нульового алаутуна. Ідея кінця світу була в міфах північних сусідів майя - ацтеків.

Доктор історичних наук, професор Київського національного університету, у сферу наукових інтересів якого входить історія доколумбових цивілізацій Америки, Вадим Рубель спростовує інформацію про те, що у міфології і календарі майя є свідчення про кінець світу 21 грудня 2012 року.

«Якогось прогнозу про кінець світу у майя взагалі немає. У них в календарі такого не закладено», - сказав він.

За словами історика, 21 грудня завершується лише один із періодів «Довгого календаря» майя - бактун, який тривав близько 400 років.

Рубель підкреслив, що це була важлива дата для майя, і вони влаштовували свята у цей день, але в той же час вона абсолютно не означала кінця світу.

Він підкреслив, що у міфології майя у принципі не було ідеї кінця світу.

У той же час, така ідея була у міфах северьних сусідів майя - ацтеків.

Він зазначив, що у майя була календарна система, що складається з 3 календарів.

Два з них - цолькін і хааб - взагалі не мали суцільної нумерації і були циклічними.

Цолькін, що складається з 13 двадцятиденних «місяців», використовувався в основному для ворожіння, а хааб, що складається з 365 днів, - для ведення господарства.

Третій календар «Довгого рахунку» мав суцільну нумерацію і базувався на послідовному рахунку днів від базової дати (близько 5 млн років до нашої ери).

Мінімальним відрізком часу у майя був день - кін, а найбільш тривалим періодом часу - алаутун (майже 64 млн років).

Таким чином, згідно з календарем майя, зараз людство живе тільки на початку нульового алаутуна (рахувати майя починали з 0).

За словами Рубеля, вперше про те, що 21 грудня 2012 року настане кінець світу, заговорили в 1990-х роках після жарту одного з американських істориків-майяністів з цього приводу.

Тим не менш, ідею підхопили і перетворили її на бізнес-проект.

Вадим Рубель читає студентам історичного факультету КНУ ім. Шевченко курс лекцій про історію докулумбових цивілізацій, є автором єдиного, написаного під час незалежності України, вишівського підручника з цієї дисципліни. !zn

Читайте також:

Курс долара хвилює українців більше за «кінець світу»

Метеорологи пообіцяли на 21 грудня замість кінця світу хвилю похолодання

У кінець світу за календарем майя в 2012 році вірить кожен десятий житель Землі