Чемпіонат Європи з футболу Євро-2012 не призвів до сплеску торгівлі людьми з метою сексуальної чи трудової експлуатації. Про це виданню ZN.UA повідомило Представництво Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні, спираючись на висновки свого дослідження.
До початку Євро-2012 українські та іноземні ЗМІ, дослідники й активісти громадянського суспільства попереджали про те, що для надання сексуальних послуг футбольним фанам торгівці людьми захоплять у свої тенета значну кількість жінок, як українок, так і громадянок інших держав.
Цей ризик також було враховано у планах забезпечення правопорядку під час Євро-2012, і представники правоохоронних органів готувалися до відповідного реагування. Втім за даними МОМ, тривожні прогнози, на щастя, не справдилися.
«Детальний моніторинг ситуації, аналіз даних МОМ, правоохоронців, неурядових організації та гарячих ліній із протидії торгівлі людьми не приніс жодних доказів зростання обсягів сучасного рабства в Україні напередоні чи під час Євро-2012», – розповіла Рут Крчмар, координатор Програми із протидії торгівлі людьми Представництва МОМ в Україні.
«Досі існує плутанина у використанні термінів «проституція» та «торгівля людьми». Їх взаємозамінне вживання ЗМІ та деякими експертами призвело до нагнітання атмосфери навколо сексуальної експлуатації і того, що нові загрози торгівлі людьми, такі як зростаюча кількість випадків примусової праці, почасти залишаються поза увагою», – зазначила вона.
Результати дослідження МОМ свідчать, що зростання кількості постраждалих від сексуальної, трудової експлуатації чи примусового дитячого жебрацтва, яке можна було би пов’язати з Євро, не було. У той час як правоохоронні органи повідомили про викриття кількох спроб торгівлі людьми в межах країни напередодні чемпіонату, під час самого Євро у Києві, Львові, Харкові та Донецьку ані міліцією, ані неурядовими організаціями – партнерами МОМ не було ідентифіковано постраждалих від торгівлі людьми. Гарячі лінії з протидії торгівлі людьми – як МОМ, так і інших організацій, - під час Євро працювали довше, ніж звичайно, та найняли англомовних операторів, втім не отримали жодного сигналу SOS від постраждалих чи їхніх родичів.
Згідно з попереднім висновками МОМ, прогнози про зростання торгівлі людьми під час Євро-2012 не справдилися з кількох причин. Насамперед, йдеться про вже згадане змішування цього явища із проституцією та перебільшення попиту фанів на сексуальні послуги. Крім того, певний ефект мали підвищена увага, висока готовність та попереджувальні заходи з боку правоохоронних органів. Зусилля громадянського суспільства й повідомлення ЗМІ також допомогли зупинити потенційних клієнтів та жертв.
Слід зазначити, що Міжнародна організація з міграції проводила аналогічні дослідження під час Кубків світу з футболу у Німеччині 2006 року та у Південній Африці 2010-го. Під час тих футбольних турнірів також не було зафіксовано зростання сексуальної експлуатації.
«Кожного разу напередодні великих спортивних подій виникає занепокоєння щодо можливого сплеску торгівлі людьми з метою сексуальної експлуатації. Втім наш досвід лише підтверджує дані досліджень, раніше проведених в інших країнах. Ми сподіваємося, що дослідження, подібні нашому, нарешті покладуть край міфу, який призводить до того, що й без того небагаті ресурси витрачаються на одноразові кампанії замість довгострокових рішень і допомоги постраждалим від сучасного рабства», – підсумувала Крчмар.
Програма Представництва МОМ із протидії торгівлі людьми спрямована на попередження цього явища, сприяння розбудові національних потужностей для боротьби з ним, та захист постраждалих. З 2000 року понад 8500 осіб отримали допомогу в рамках програми МОМ із реінтеграції постраждалих від торгівлі людьми. !zn
Читайте також:
Польське консульство у Луцьку допомагало переправляти українок у німецькі борделі
Американський суд засудив до 20 років в’язниці учасника банди «українських работоргівців»
ООН: У світі налічується 2,4 мільйона жертв торговців людьми