Біологи з Університету Макмастера (Канада) спромоглися перетворити зрілі фібробласти (клітини сполучних тканин організму) людини на клітини крові, не переводячи вихідні клітини в ембріональний стан.Нові досліди служать логічним продовженням двох експериментів, результати яких були опубліковані кілька місяців тому: автори цих робіт безпосередньо перетворили фібробласти мишей на нейрони і серцеві міоцити. Виконати подібне з використанням клітин людини ще нікому не вдавалося.
Ключовим етапом експерименту стало «інфікування» фібробластів шкіри, взятих у кількох добровольців, вірусом, який зіграв роль переносника гену OCT4. Цей ген задіяний і в процесі перетворення фібробластів на індуковані стовбурові клітини, але жодних ознак повернення отриманих клітин-попередників у плюрипотентний стан відзначено не було. У мишей, яким вводили такі клітини, не розвивалися пухлини, характерні для плюрипотентних клітин.
На завершальній стадії дослідження канадці отримали три класи клітин крові: зрілі еритро-, лейко-і тромбоцити. За твердженням вчених, всі вони функціонували як належить.
Говорити про перспективи практичного застосування цієї методики рано. Спочатку необхідно довести, що одержувані клітини абсолютно безпечні і дійсно нічим не відрізняються від «природних».За матеріалами Компьюленты