За його словами, у результаті землетрусу в Японії 11 березня, дійсно, земна вісь змістилася на 15 сантиметрів, і це підтвердили науковці з різних країн. У той же час він запевнив, що це незначна величина для впливу на клімат або інші умови на Землі.
Я.Яцків зазначив що, зміна має значення лише для наукових розрахунків координат космічних тіл у космосі. «Для науки це дуже багато. Приблизно на три сантиметри на рік змінюється положення середнього полюсу...А тут 15 см. Це важливо при розрахунках руху супутникових систем, щоб прогнозувати, що коїться на орбіті, та орієнтації Землі в космічному просторі», - сказав він.
Вчений відзначив, що є окремі віхи Землі - вісь обертання і вісь симетрії, які не збігаються. Я.Яцків звернув увагу, що в результаті землетрусу змістилася вісь симетрії Землі, тобто змінився момент інерції Землі, що змінило швидкість обертання нашої планети.
«Зміна швидкості обертання Землі склала 1,7 мікросекунди, тобто Земля прискорила свій рух, а доба зменшилися. Але це дуже мала величина», - сказав він.
За його словами, океанічні течії і різні атмосферні явища щорічно призводять до зміни швидкості обертання на рівні декількох мілісекунд.
За матеріалами УНІАН