- Гробниця Гекатомна, царя Карії, південно-захід Туреччини, IV століття до нашої ери. Поховання з розкішними фресками і мармуровим саркофагом виявили не вчені, а поліція, вислідивши «чорних археологів».
- Палеолітичні знаряддя праці в Плакіасі, південне узбережжя острова Кріт. Це відкриття перевернуло уявлення про давнє мореплавання й міграцію народів.
- Царська гробниця в місті майя Ель-сотс, Гватемала, IV століття нашої ери. Серед знахідок - страви з відрубаними пальцями і зубами, а також обгорілий труп немовляти.
- Стародавні піраміди в південноамериканських джунглях, провінція Хаен на півночі Перу, межа IX-VIII століть до нашої ери.
- Британське дослідницьке судно Investigator, яке в 1850 році було відправлено на пошуки зниклої арктичної експедиції, але було затерто льодами й покинуто в 1853 році. Виявили канадські дослідники в морі Бофорта.
- Розшифровка геному неандертальця, яку здійснили вчені з Інституту антропології імені Макса Планка в Лейпцигу. Цей проект був запущений в 2006 році й триває до цього часу.
- Дослідження дитячих поховань на карфагенскому Тофеті, яке спростувало традиційне уявлення про те, що карфагеняни практикували масові ритуальні дітовбивства.
- Дослідження останків афарского австралопітека Кадануумуу, що дозволило віднести появу прямоходіння у людей до періоду близько 3,6 мільйона років тому (приблизно на 400 тисяч років раніше, ніж уважали раніше).
- Залишки старої протестантської церкви Нового світу, Джеймстаун, штат Вірджинія, 1608 рік. Крім усього іншого, саме в цій церкві індіанська принцеса Покахонтас в 1610 році одружилася з англійським поселенцем Джоном Рольфом.
- Щадний метод радіовуглецевого датування, запропонований американським вченим Марвіном Роувом.
- Археологічний парк на півдні Каліфорнії з безліччю доісторичних пам'яток. Там планують збудувати великий масив сонячних батарей в рамках кампанії з розвитку альтернативної енергетики, яку запустив президент США Барак Обама.
- Затонулі кораблі в Массачусетській затоці. Основна загроза - промислова ловля риб величезними сітками, які «прочісують» морське дно.
- Давньоримський курорт Алліаной поблизу Пергама (теперішня провінція Ізмір на Егейському узбережжі Туреччини). Прекрасно збережені античні будови, зокрема лазні над геотермальними джерелами, будуть затоплені водосховищем після введення в експлуатацію греблі Йортанли. З протестами виступають як представники ЮНЕСКО, так і місцева інтелігенція, зокрема, співак Таркан.
- Печера плавців у Єгипті, знаменита своїми наскальними розписами, яким близько 10 тисяч років. Особливо популярною вона стала після фільму «Англійський пацієнт» (епізод знімався не в самій печері, а в декораціях, що імітують її), і з того часу натовпи туристів затоптують печеру.
- Руїни ассирійської столиці Ашшура в центральній частині Іраку, середина III тисячоліття до нашої ери. Місто стоїть на березі Тигра, і річка підмиває його.
За матеріалами Лента.ru