UA / RU
Підтримати ZN.ua

Жаби кинули виклик теоріям еволюції

Один з видів листкової жаби в процесі еволюції втратив свої нижні зуби, але через 200 мільйонів років вони з’явилися знову. Цей факт кидає виклик теоріям еволюції, в яких ідеться, що характерні видові особливості в ході еволюції втрачаються назавжди.

Нова поява зубів на нижній щелепі квакші Gastrotheca guentheri змусила фахівців з університету Стоуні-Брук американського штату Нью-Йорк заявити, що теорії еволюції мають серйозні прогалини.

«Я порівняв дані, отримані при аналізі скам'янілостей і послідовностей ДНК, зі застосуванням нових методів статистики, - говорить керівник дослідження доктор Джон Віенс. - І з'ясував, що жаби втратили зуби на нижній щелепі більше 230 мільйонів років тому, але в останні 20 мільйонів років зуміли їх відновити».

Раніше теорія науковців була побудована на тому, що видові особливості, які істоти втрачають у процесі еволюції, ніколи не з'являються знову. Ця теорія в наукових колах відома як закон про незворотність еволюції, або закон Долло – на честь бельгійського палеонтолога. Зараз же це правило вимагає серйозного перегляду й дослідження.

«Втрата нижніх зубів у пращурів сучасних жаб і їхнє відновлення у G. guentheri - це дуже суттєвий аргумент на користь неоднозначної ідеї про те, що складні анатомічні ознаки, втрачені в процесі еволюції, можуть розвинутися знову, навіть якщо вони були відсутні протягом сотень мільйонів років», - говорить доктор Віенс.

Згідно з думкою фахівця, даний приклад рееволюціі виразно свідчить про «дірки в законі Долло». Так як у жаб все одно зберігалися зуби на верхній щелепі, то «механізми розвитку зубів» ніколи не припиняли працювати.

«G. guentheri зуміла повернути собі нижні зуби, замість того щоб повторно активувати механізми створення зубів «з нуля», - пояснив експерт в інтерв'ю Бі-бі-сі. - Цей недолік може бути застосовний і до багатьох інших випадків удаваного відновлення втрачених видових особливостей, наприклад, регенерація пальців у ящірок».

Науковець упевнений, що якщо нововідкриту теорію застосувати до інших подібних досліджень, то можна виявити й інші випадки рееволюціі.

Протягом останнього десятиліття науковці ідентифікували й обговорили кілька випадків такого «відновлення»: крил у комах-паличників, личинкової стадії у саламандр або регенерації фрагментів кінцівок у ящірок.

За матеріалами Бі-Бі-Сі