Вчені проводили розкопки в печері Бломбос у Південній Африці - судячи з зроблених знахідок, представники H.sapiens жили там ще 140 000 років тому. Близько 70 тисяч років тому вхід до печери був завалений піском, і відтоді вона незаселена.
Фахівці виявили в печері дві порожні мушлі від великих молюсків під назвою морське вушко. Усередині мушлі були покриті жовтим пігментом - охрою, а також дрібними рештками кісток та вугілля. Вчені вважають, що в мушлях стародавні люди змішували фарби для нанесення малюнків на обличчя і тіло, шкури тварин і стіни печери. Поруч з мушлями було знайдено пристосування з каменів і кісток, необхідні для роздрібнення і змішування вихідних компонентів. Вчені припустили, що мешканці печер могли нагрівати кістки на вогні і використовувати розтоплений жир як закріплювач для фарб.
На внутрішніх стінках мушель дослідники знайшли сліди, залишені якоюсь рідиною, - імовірно, водою або сечею. Автори вважають, що стародавні люди могли використовувати рідину для того, щоб зробити фарби менш густими.
Доісторичні набори для малювання вчені знаходили і раніше, але в нинішній роботі вперше описані пристосування для отримання фарб з вихідних компонентів і підготовка вихідних матеріалів до роботи.
Нещодавно інший колектив дослідників, які вивчали стоянки неандертальців, здійснив подібне відкриття. Вчені з'ясували, що Homo neanderthalensis ще 50 тисяч років тому використовували різноманітну косметику, також вироблену шляхом змішування кількох вихідних інгредієнтів.