UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені створили найменше в світі вухо

Найменше в світі "вухо" зібрали з частинок золота німецькі майстри. Надчутливий мікрофон, діаметр якого не перевищує 60 нанометрів, буде підслуховувати бактерії і одноклітинні організми.

Александер Олінгер (Alexander Ohlinger) і його колеги з університету Людвіга Максиміліана (Ludwig-Maximilians-Universität München) підвісили в краплі води наночастинки золота. Одну сферу вчені утримували лазерним променем (у так званих оптичних щипцях), а на інші, розташовані на відстані декількох мікрометрів, направили імпульсне випромінювання лазера, яке розігрівало їх. Вода навколо мікроскопічних сфер із золота почала рухатися за розширенням і стиском наночастинок, створюючи таким чином тиск (звукові хвилі).

Через деякий час перша віддалена сфера також почала рухатися вперед-назад, так, як ніби до неї дійшли ті самі звукові хвилі. Інженери перевірили, чи не є це наслідком розгойдування випадкового руху молекул води. Для цього вони змінили частоту коливань звукових хвиль. Рух окремої сфери підлаштуватися під нього (у тому числі і по напрямку поширення).

Таким чином, дослідники отримали найменше в світі "вухо", здатне вловити 60 децибел (одна мільйонна того рівня звуку, що здатне вловити людське вухо). Це рекордна чутливість для будь-якого пристрою, що реєструє звукові коливання.

Детальніше про дослідження розповідається у прес-релізі університету і в статті журналу Physical Review Letters. Німецькі фахівці відзначають, що розроблена система в майбутньому допоможе підслуховувати найменші живі системи - клітини, бактерії і віруси. Ці дані допоможуть у вивченні механічних властивостей клітин та їх змін у результаті хвороб, пише New Scientist.