По тому, на що людина дивиться, можна визначити, про що вона думає і що збирається сказати. До такого висновку прийшли Морена Коко (Moreno Coco) і Френк Келлер (Frank Keller), вчені з університету Единбурга.
Вони провели експеримент за участю 24 добровольців. Їм демонстрували картинки, що зображують різні сценки у приміщеннях, і просили описати побачене.
Було використано кілька основних сценаріїв, таких як "спальня" або "стійка реєстрації в готелі". Попередньо учасникам називали ключові слова, зображені на картинках, і просили використовувати їх у своєму описі. В іншому, люди могли говорити все, що захочуть.
За допомогою спеціального пристрою EyeLink II дослідники простежили за рухом очей піддослідних.
- Британські вчені спростували "теорію брехні"
Результати показали, що порядок, в якому люди зупиняли свій погляд на різних об'єктах, у точності збігається з порядком слів, які вони вимовляли. Вчені були вражені, наскільки тісним (а значить, передбачуваним) виявився зв'язок між поглядом і мовою.
Команда дослідників спробувала вгадати, що будуть говорити люди в залежності від того, куди вони дивляться. Для цього вони використовували спеціальний алгоритм, який на підставі запису напрямку погляду безпомилково будував правильну пропозицію, обираючи з 576 варіантів опису.
Отримані результати можуть бути використані в комп'ютерних системах розпізнавання мови, вважає Чансун Лю (Changsong Liu) з Лабораторії мовних взаємодій університету Мічигану, який не брав участь в дослідженні. Комп'ютерна "підказка" може допомогти в неоднозначних ситуаціях. Наприклад, слова "дерево" і "три" в англійській мові вимовляються майже однаково. Але якщо людина дивиться на дерево, малоймовірно, що вона має на увазі цифру.
Коко і Келлер випустили статтю у журналі Cognitive Science. Її також можна завантажити з сайту університету.
Зараз автори дослідження вивчають візуально-мовні взаємодії в діалозі двох людей. "Двоє людей, що ведуть розмову, використовують однакові синтаксичні форми, вирази, їхні рухи очей схожі", - пояснює Коко. Існує гіпотеза, що така координаційна "мімікрія" людей важлива для прийняття спільних рішень. !zn
Читайте також:
Вчені створили цифровий аналог живого організму
Вчені виявили гени, пов'язані з інтелектом
Вчені винайшли програму, яка розпізнає емоції натовпу людей