Вчені Массачусетського Технологічного Інституту та Гарварду розробили комп'ютеризований метод виявлення стародавніх поселень на основі супутникових даних і знайшли з його допомогою мережу міст на території сучасної Сирії.
Для пошуку поселень стародавньої Месопотамії на території в 23 тисяч квадратних кілометрів археологи працювали за двома напрямками одразу. По-перше, вони використовували супутникові світлини в різних діапазонах довжин хвиль, щоб виявити так звані артрозолі, - грунту, сформовані в результаті діяльності людини, що відрізняються за кольором і підвищеним вмістом органічних речовин. Дані оброблялися автоматично за допомогою програми, написаної одним зі співавторів роботи, Бьерном Мензом, фахівцем з ідентифікації пухлин на цифрових світлинах.
По-друге, археологи використовували карту рельєфу, створену в рамках програми Shuttle Radar Topography Mission за допомогою радіозондування, яке здійснював у 2000 році шаттл "Індевор". Вчених цікавили місця підвищеного ландшафту над навколишніми територіями, що могло свідчити про тривале будівництво в даній точці. Аналізуючи підвищення, автори робили висновок про тривалість існування поселення.
Отримана карта містила близько 14 тисяч ймовірних поселень, що виникали на досліджуваній території протягом 8 тисяч років. Археологи зазначають, що при зіставленні даних карти з розподілом річок і зон сильних опадів, вдалося виявити великі поселення, достатньо не забезпечені водою. Виявлена невідповідність може вплинути на поточні дані археологів про виникнення систем іригації, відзначають вони.
Археологам вже вдавалося використовувати супутникові дані для виявлення древніх поховань на території Саудівської Аравії, Сирії, Камбоджі та інших країн, проте це робилося переважно вручну і не на такій великій території. Основою для аналізу стали світлини в різних світлових діапазонах, за допомогою яких аналізувався склад грунту. !zn
Читайте також:
У Китаї знайшли останки невідомого предка людини (фото)
Вчені спростували існуючу версію походження людини
Вчені: Собаки були першими тваринами, яких приручила людина
На Волині археологи виявили могильник часів Київської Русі