Фізики з Каліфорнійського університету в Ріверсайді запропонували експеримент, який допоможе з'ясувати, чи дійсно частинки і античастинки відрізняються за масою.
Відомо, що звичайна речовина притягує іншу речовину Всесвіту. Однак незрозуміло, чи притягує інші античастинки антиречовина. Можливо, вона має інші гравітаційні властивості і відштовхує "співвітчизників", а заодно і звичайну речовину? (Більшість вчених вважають, що речовина і антиречовина притягуються один до одного.)
Щоб знайти відповідь на це важливе питання, вчені з США створили стійкі пари електронів і їх античастинок (позитронів). Нагадаємо, що античастинки не відрізняються від часток ні за одним з виміряних параметрів крім електричного заряду. Можливо, за гравітаційними характеристикам вони так само не відрізняються. Проте ніхто не встановлював цього експериментальним шляхом.
Американські дослідники готують грунт для подібного дослідження: їх пари електронів і позитронів рухаються по стабільних орбітах навколо один одного, утворюючи так званий позитроній. Частинки і античастинки не анігілюють (як могло б бути при зустрічі), завдяки постійному вкачуванню в систему енергії, пояснює BBC. Поки вченим вдалося утримати позитроній у стабільному стані на "цілих" три мільярдних долі секунди. Надалі американці спробують розтягнути експеримент до декількох тисячних секунди.
Спостерігаючи за тим, як поводять себе пучки позитронію в гравітаційному полі Землі, вони отримають уявлення про процеси, що відбуваються в нестабільних штучних "атомах". У тому числі про гравітаційні властивості позитронно складових частинок і античастинок. Про те, які експерименти вчені планують здійснити в майбутньому, розповідає стаття в журналі Physical Review Letters.
Зазначимо, що згідно з класичними уявленням вчених одразу після Великого вибуху у Всесвіті в однакових кількостях утворилася речовина і антиречовина. Фізики поки не можуть відповісти на питання, чому створені частинки і античастинки не анігілювали (знищили самі себе), а також, чому Всесвіт постійно розширюється і чому в частині космічного простору, яку вони досліджували, речовини набагато більше, ніж антиречовини. !zn
Читайте також:
Над Землею висить пояс антиречовини, яку можна видобувати
Фізики придумали, як зв'язати матерію і антиматерію