UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Ефіопії може утворитися океан

Вчені встановили, що основною причиною геологічних процесів, що відбуваються в ефіопській долині Афар є різке стоншення земної кори. Про це йдеться в статті, що вийшла в журналі Nature Geoscience.

У 2005 році було встановлено, що в долині Афар проходять процеси, які в найближчому, за геологічними мірками, майбутньому призведуть до утворення на частині сучасної Африки нового океану. Тоді за кілька днів вздовж Східно-Африканського розлому, що позначає межі тектонічних плит, виникла тріщина довжиною майже 50 кілометрів і шириною до 7 метрів. У 2009 році були опубліковані результати спостережень, згідно з якими, за чотири роки досліджень аналогічні події відбулися як мінімум 12 разів.
У рамках нового дослідження учених цікавили безпосередньо процеси перетворення суші в океанське дно. Вважається, що активну участь у цьому процесі беруть утворення розломів, "вкидання" магми в товщу земної кори та її потоншення. Водночас, послідовність цих процесів до останнього часу залишалася загадкою.
Вченим вдалося встановити, що на перших етапах процесу "вкидання" магми дозволяють підтримувати поверхню на певному рівні. Потім через механічну напругу всередині відбуваються розломи. Все це супроводжується потоншенням кори, яке опускає сушу нижче рівня моря.
Найшвидше потоншання є причиною зростання тектонічної активності в регіоні. За словами дослідників, даний процес є основним при формуванні океанів.
За матеріалами: Лента.ру