UA / RU
Підтримати ZN.ua

Учені спробували пояснити аномально низьку активність Сонця

Учені висловили припущення, покликане пояснити незвично низьку активність Сонця, яка спостерігалася останнім часом.

Активність Сонця визначається появою на його поверхні плям – чим їх більше, тим більш активним вважається світило. Цикли мінімумів і максимумів активності чергуються приблизно кожні 11 років, проте нинішній цикл затримався на 15 місяців – за планом» він повинен був початися в кінці 2008 року.

Автори нової роботи передбачили, що тривалий мінімум може бути пов'язаний з швидкостями руху плазми в надрах зірки. Плазма – це іонізована речовина, тому її рух супроводиться змінами в електричному і магнітному полях Сонця. Спостереження показують, що максимальна швидкість руху плазми складає близько 22 метрів в секунду. Автори розробили математичну модель переміщення плазми усередині зірки, різним чином варіюючи швидкості її руху на початку і кінці циклів активності. Учені працювали в межах від 15 до 30 метрів в секунду і в цілому «прогнали» 210 циклів.

Було встановлено, що в тих випадках, коли на початку циклу плазма рухається з високою швидкістю, а в кінці – з низькою, підсумкове магнітне поле виявляється слабким, і, відповідно, на Сонці з'являється менше плям. Учені запропонували можливе пояснення такої залежності – коли плазма рухається швидко, вона проводить менше часу в так званих зонах зародження – регіонах усередині зірки, де утворюються «зародки» майбутніх плям.

Втім, дані спостережень доки не підтверджують нову модель. Інформація, передана сонячною обсерваторією SOHO, яка спостерігає за Сонцем з 1996 року, вказує, що якраз в першій половині попереднього циклу швидкість руху плазми була низькою.

За матеріалами ScienceNOW, Wired, Лента.ru