Вчені переглянули свою думку про вплив Сонця на формування клімату на Землі. Вони проаналізували дані з супутника NASA SORCE, що той зібрав в період з 2004 до 2007 року. У цей час сонячна активність, яка досягнула максимуму в 2001 році, спадала. Виявилося, що зниження активності призвело до підвищення температури на нашій планеті. Американо-британська група науково обґрунтувала гіпотезу, що спадні зміни спектрального складу сонячного випромінювання могли викликати нагрівання поверхні Землі.
Ультрафіолет, пояснюють автори, ініціює хімічні реакції, в яких утворюється стратосферний озон, і служить джерелом нагрівання середніх шарів атмосфери. Тоді як випромінювання видимого діапазону та ближньої ІЧ-області впливає на нижні шари атмосфери й поверхню Землі. Отже, те, як газова оболонка планети реагує на сонячне випромінювання, багато в чому залежить від спектрального складу останнього.
Передану супутником інформацію порівнювали з прогнозами стандартної емпіричної моделі, що враховує кількість і розмір сонячних плям. Як виявилося, у виміряних спектрах «бракувало» ультрафіолету, а у видимій області, навпаки, відзначався несподіваний підйом. Це повинно було викликати помітне зниження вмісту озону в стратосфері (на висоті менше 45 км), і супутник Aura-MLS справді зареєстрував такий ефект.
Таким чином, виявилося, що в 2007 році, коли активність світила наближалася до мінімальної позначки, загальний обсяг енергії сонячного випромінювання, який нагріває поверхню нашої планети, був вище, ніж у 2004-му.
«Звичайно, наші спостереження проводилися на дуже короткому часовому відрізку, - визнає керівник робіт Джоанна Хейг з Імперського коледжу Лондона. - Все це може виявитися простим збігом». Для того щоб перевірити представлені дані, необхідно вивчити як мінімум один повний 11-річний цикл активності світила.
Тим не менше, якщо ж перші науково обґрунтовані дані виявляться системними, то Землю очікує серйозне похолодання, оскільки зараз Сонце починає новий цикл, і його активність зростає. Йдучи за логікою дослідження, експерти передбачають значне зниження загальної температури нашої планети.
«Ці результати ставлять під сумнів усе, що ми раніше знали про вплив Сонця на клімат. Якщо подальші дослідження протягом більш тривалого періоду виявлять таку ж закономірність, це може означати, що ми переоцінювали роль Сонця в потеплінні клімату», - повідомила керівник дослідження Джонна Хей.За матеріалами: Компьюлента, Корреспондент.net