UA / RU
Підтримати ZN.ua

Створено біоробота з клітин щура, який буде лікувати людину зсередини (ВІДЕО)

Фахівці з Університету Іллінойсу зробили серйозний крок у вирішенні проблеми доставки лікарських препаратів у найдальші куточки людського організму за допомогою крихітних роботів.

Вчені вважають, що в майбутньому на варті нашого здоров'я будуть стояти крихітні боти, здатні діставатися у найвіддаленіші куточки людського організму, щоб доставити препарат і нейтралізувати загрозу. Фахівці з університету Іллінойсу зробили серйозний крок у цьому напрямку. Вони створили мініатюрних біороботів, яких приводять в рух живі клітини.

Кожен пристрій виготовлено з гнучкого гідрогелю за допомогою технології 3D-друку. Семиміліметровий робот має прямокутну основу і довгу еластичну ногу, на яку були посіяні клітини серцевого м'яза щура. Після поміщення у живильне середовище клітини виросли і рівним шаром покрили гелеву основу. Синхронне скорочення клітин змушує ногу згинатися, і за принципом важеля штовхати пристрій вперед.

«Наша мета - навчити біороботів рухатися у середовищі з хімічним градієнтом. Так вони зможуть дістатися до центру інтоксикації і випустити препарат для лікування, - говорить керівник досліджень Рашид Башир у прес-релізі університету. - Також ми шукаємо спосіб використовувати подібні пристрої в якості датчиків, які подорожують по організму і здійснюють хімічний аналіз».



Однак поки представлені пристрої не в силах впоратися з цими завданнями. Розміри біороботів занадто великі для подорожі всередині людського тіла, а їхня максимальна швидкість складає всього 14 міліметрів на хвилину. Але дослідники вже зайняті створенням ботів меншого розміру, що використовують інші способи переміщення. Поряд з м'язовими клітинами в них використовуються нервові і світлочутливі клітини, які допоможуть контролювати напрямок руху.

«У нас вже є технічні та дизайнерські розробки для створення роботів розміром до одного міліметра. Тепер ми хочемо додати їм більше функціональних можливостей», - говорить Башир.

Детальніше з новою розробкою можна познайомитися у журналі Scientific Reports.

Варто відзначити, що це не перший випадок, коли вчені використовують живі клітини для руху роботів. Наприклад, раніше серцеві клітини щура допомогли плавати роботу-медузі. !zn

Читайте також:

Вчені відкрили новий тип стовбурових клітин, які допоможуть відновлювати кінцівки

Вчені виявили ген-провісник години смерті

Проведено перші у світі операції з пересадки людям тканин, вирощених зі стовбурових клітин