Американське космічне агентство NASA відмовилося від спільного з європейськими колегами проекту марсіанської місії ExoMars через нестачу коштів, поступившись своїм місцем Росії.
Спільний марсіанський проект Європейського космічного агентства (ESA) і NASA спочатку передбачав відправлення у 2016 році орбітального зонда для дослідження Марса і висадження на його поверхню посадкового модуля, а у 2018 році - відправлення марсоходу.
Проте у NASA через відсутність фінансування заявили, що скорочують свою участь у проекті. Зокрема, агентство не надасть свій носій Atlas для запуску. Вчені пов'язують вихід NASA з програми зі зростанням витрат на космічній телескоп James Webb, який має стати наступником Hubble.
Формально американці можуть заявити про свій вихід із проекту після розгляду бюджету США на 2013 фінансовий рік, який президент Барак Обама повинен надати 13 лютого. За словами керівника Європейського космічного агентства з науки Альваро Хіменеса, американці вже слабо зацікавлені у спільному з європейцями проекті, визнаючи, що відчувають труднощі з фінансуванням.
У свою чергу, Роскосмос раніше заявляв про готовність надати проекту ракету «Протон», але за умови, що російська сторона не буде обмежена роллю «космічного перевізника». У Росії розраховують на повноцінну участь у місії, коли вітчизняні вчені зможуть встановити на зонд свої прилади і будуть повністю інтегровані у вже існуючі команди.
Зазначимо, що Росія також працює над реалізацією місячної місії. Глава Роскосмосу Володимир Поповкін прогнозує, що експедиція російських космонавтів з висадженням на Місяці може бути реалізована до 2020 року. !zn
Читайте також:
Російські астрономи знайшли місяць у екзопланети
Через «Фобос-Ґрунт» російські місячні місії перенесуть більш ніж на рік
Росія працює над освоєнням Місяця