Американські і канадські океанологи виявили білого кита у прибережних водах біля території штату Каліфорнія, що здатен імітувати звуки людського голосу, йдеться в статті, опублікованій в журналі Current Biology.
«Наші спостереження показали, що китові довелося змінити принцип роботи його голосових зв'язок для того, щоб видавати звуки, схожі на людську мову. Настільки очевидне зусилля говорить про те, що кит хотів встановити контакт з нами», - заявив керівник групи океанологів Сем Ріджуей з Національного фонду морських ссавців в місті Сан-Дієго (США).
Ріджуей і його колеги спостерігали за життям декількох дельфінів і білих китів, що мешкали в океанаріумі в околицях Сан-Дієго. Океанологи регулярно здійснювали занурення в басейн, вивчаючи поведінку й індивідуальні особливості його мешканців. Під час одного з таких занурень нирець почув несподівану команду «випливай». Коли він сплив на поверхню і запитав, хто попросив його спливти, його колеги були вкрай здивовані.
Автори статті припустили, що джерелом цієї команди могли бути китоподібні жителі басейну. Ця вкрай дивна гіпотеза народилася завдяки тому, що ще з 1984 року Ріджуей і його колеги почали помічати дивні звуки, що нагадували далекий і вкрай невиразний діалог двох людей, при наближенні до акваріуму з дельфінами і китами.
Біологи провели серію спостережень за окремими мешканцями басейну і з'ясували, що джерелом дивних звуків був молодий білий кіт на прізвисько NOC. Цей кит з дельфінами і декількома іншими білими китами сім років жив в акваріумі, в який часто занурювалися нирці і тестували систему підводного зв'язку.
Дослідники записали звуки, які видавав NOC, і проаналізували їх за допомогою комп'ютерних програм, порівнюючи із записами людської мови. На подив океанологів, «трелі» кита були більше схожі за своєю структурою на людську мову, ніж на ті звукові сигнали, які китоподібні використовують для ехолокації і спілкування один з одним.
Так, типові частоти у «промові» NOC були на кілька октав нижчі, ніж ехолокаційні і соціальні звуки інших китів і дельфінів. Крім того, спектр звукозаписів був практично ідентичний людській мові, складеній з безлічі окремих звукових елементів, а не з відносно простих ехолокаційних «клацань» китів.
«Записи «трелей» NOC були більше схожі на звуки людського голосу, а не на типові звукові сигнали китів. Ті звуки, які ми почули, є відмінним аргументом на користь того, що білі кити мають здатність до заучування нових видів звукових сигналів», - пояснив Ріджуей.
Як відзначають вчені, подібна імітація людської мови є надзвичайно складним завданням для китів. На відміну від людини, кити використовують свій ніс, а не голосові зв'язки, для вироблення звуків. За словами океанологів, NOC доводилося особливим чином міняти тиск всередині носа, що робило імітацію мови людини вельми нетривіальною дією.
На жаль, експеримент навряд чи вийде повторити - NOC перестав видавати мовоподібні звуки після дорослішання. Цілком можливо, що настільки незвичайні результати дослідження стануть причиною запеклих дискусій між біологами. !zn
Читайте також:
Вчені передбачили об’єднання Північної Америки та Євразії в один континент
Вчені запропонували спосіб перевірити існування Матриці
«Останні» фотографії земної цивілізації: знімки будуть кружляти по орбіті до її загибелі (ВІДЕО)