Американський марсохід Curiosity продовжує вести бурхливу діяльність на поверхні Червоної планети: ровер NASA розплавив лазером свій перший марсіанський камінь.
Метою Curiosity став невеликий - розміром з кулак - камінь, названий «Коронація» (раніше називався N165), який знаходився на поверхні за 2,5 метра від нього. Великого інтересу для науки він не представляв: передбачалося, що він був зразком базальтової породи вулканічного походження. Крім того, камінь мав рівну поверхню, що було зручно для роботи лазера.
Марсохід за 10 секунд вистрілив у «Коронацію» тридцятьма імпульсами інфрачервоного випромінювання. Кожен такий імпульс володіє потужністю більше мільйона ват і тривалістю приблизно п'ять мільярдних частки секунди. В результаті їхнього впливу поверхня каменю випарувалася, давши можливість таким чином вивчити його хімічні складові.
«Ми отримали широку палітру кольорів при вивченні «Коронації», - розповів один з головних експертів лазерного апарату ChemCam Роджер Вінс з Національної лабораторії в Лос-Аламосі (штат Нью-Мексико). - Наші фахівці сильно хвилюються, але при цьому працюють з даними, не покладаючи рук. Після восьми років створення лазерного апарату настав час одержання дивідендів».
Успішно пройдене тестування ChemCam показало, що апарат готовий приступити до більш серйозної роботи. Втім, перевірка роботи Curiosity поки ще не закінчена. Починаючи з моменту посадки, що відбулася два тижні тому, фахівці NASA регулярно тестують апаратуру 6-колісного модуля. Свої «перші кроки» він зробить, лише коли вони завершать перевірку рухових систем. Очікується, що це відбудеться в найближчі дні.
«Ясна річ, що вченим, не кажучи вже про тих, хто буде керувати ровером, кортить привести його в дію», - поділився з The Daily Mail заступник наукового керівника місії Curiosity Ашвін Васавада.
Марсохід Curiosity здійснив успішну посадку на поверхню Марса в районі кратера Гейла 6 серпня. Його вартість - 2,5 мільярда доларів, вага - близько тонни: це найбільший роботизований апарат за всю історію дослідження Марса.
Ключовим завданням ровера є виявлення на планеті слідів води і відповіді на питання, чи існувало коли-небудь на Марсі життя. На це і будуть спрямовані перші дослідження, заплановані на найближчі два роки.
Читайте також:
Марсохід Curiosity може доїхати до першої мети до кінця вересня
Фахівці НАСА вирахували точне положення марсоходу Curiosity
Американський марсохід спробує відповісти на питання, чи є життя на Марсі (відео)