UA / RU
Підтримати ZN.ua

Американці працюють над створенням армії розвідників із жуків-кіборгів

Команда дослідників з університету Мічигану досягла значних успіхів у створенні жуків-кіборгів, яких влада планує використовувати в якості розвідників у місцях, потенційно небезпечних для людини. Вченим вдалося придумати, як зробити так, щоб у комах-розвідників не закінчувалося живлення під час виконання місії, повідомляє британська телерадіомовна компанія BBC.

Американські дослідники давно працюють над створенням комах-кіборгів, які могли б збирати інформацію там, куди проникати людині або небезпечно, або неможливо. Наприклад, під завали зруйнованого будинку або в зону аварії на АЕС. Науковці з університету Мічігану планують забезпечити своїх маленьких підопічних камерами, мікрофонами, радіопередавачами та іншим обладнанням, за допомогою якого ними можна буде ефективно керувати дистанційно. Передбачається, що комахи зможуть проникати у важкодоступні для людини зони, оперативно збирати інформацію і передавати її в аварійно-рятувальні служби, пише BBC.

Донедавна головною проблемою при створенні жуків-розвідників було забезпечення їх постійним живленням. Адже нашпиговані електронікою комахи мають не тільки не розрядитися під час місії, а й бути здатними оперативно пересуватися, чому може істотно перешкодити вага батарейки. Останнє завдання стало однією з причин, через яку створення жуків-кіборгів затяглося на кілька років.

Раніше дослідники намагалися встановити в основі крил жуків електрогенератор вагою 1,28 грама, але він виявився занадто важким. Шляхом кропіткої роботи американським вченим вдалося зробити мініатюрний
п'єзогенератор, який важить всього 0,2 грама і виробляє до 45 мікроват потужності. Він буде виробляти струм при русі крил комахи. Науковці вирішили віддати перевагу цьому способу живлення жука-розвідника, а не мініатюрним сонячним батареям, які передбачалося використовувати спочатку.

Перші досліди зі створення жуків-розвідників проводилися на живих комахах. При цьому вони стали далеко не першими живими істотами, яких вчені хотіли повністю підпорядкувати своїй волі. Раніше проводилися досліди з управління щурами і акулами шляхом штучного стимулювання окремих ділянок їхнього мозку. Однак особливими успіхами ці експерименти не увінчалися.