UA / RU
Підтримати ZN.ua

Звільнення Шокіна не обов'язково піде на користь Україні – NYT

Оглядач пише, що Генпрокурор допомагав зберігати рівновагу між інтересами різних політичних груп в країні.

Прогнувшись під тиском міжнародних донорів, парламент України відправив у відставку Генерального прокурора, який тримався за своє крісло впродовж місяців попри очевидні ознаки корумпованості.

Однак оглядачі, які вже досить давно стежать за українською політикою, застерігають, що з бажанням звільнення Віктора Шокіна варто бути обережним. За їхніми словами, він відігравав важливу роль у балансі між політичними інтересами різних сил, допомагаючи "зберігати відносну стабільність і віроломну еру розділеної країни".

Про це на сторінках New York Times пише Ендрю Крамер, нагадуючи, що США і інші країни Заходу впродовж місяців вимагали відставки Шокіна, якого неодноразово критикували за закривання очі на випадки корупції і за захист інтересів продажних еліт. Генпрокурор був одним з кількох політичних фігур у Києві, яких західні дипломати і реформатори вважають небезпечним індикатором повергнення колишніх корупційних практик через два роки після революції, яка мала на меті, власне, зупинити самозбагачення тих, хто при владі.

Оглядач нагадує, що віце-президент США Джозеф Байден називав корупцію "раковою пухлиною", яка отруює Україну. А голова МВФ Крістін Лагард говорила минулого місяця, що прогрес антикорупційних зусиль Києва настільки повільний, що вона не бачить, як МВФ може далі підтримувати Україну.

На думку оглядача, український парламент погодився звільнити Шокіна саме через цей тиск зовні.

"Іноземні донори були невдоволені гнилою прокуратурою не в останню чергу тому, що більшість грошей, які були розкрадені в Україні, були саме їхніми", - йдеться в статті.

Оглядач нагадує про справу так званих "діамантових прокурорів", справа яких загрузла і не дійшла до суду. Для багатьох українців цей випадок став сигналом невиконання обіцянок, даних в часи революції, викорінити корупцію і створити сучасне і прозоре державне управління. Натомість, як їм здається, стара реальність, коли олігархи і політики домовляються між собою, повертається.

Шокіна неодноразово критикували за те, що він не засудив жодного олігарха чи члена парламенту за участь у корупційних схемах часів президентства Віктора Януковича. Однак оглядач пише, що Генпрокурор і нинішня влада в Києві не може виконати цю обіцянку, тому що соратники Януковича лишаються політичною силою в Україні і займають місця в парламенті.

"Вони представляють російськомовні регіони України і колишні еліти, підтримка яких потрібна Порошенку для просування реформ і спроб добитися миру з Росією", - йдеться в статті.

"Існує ціна, яку новому політичному істеблішменту потрібно платити за це. Як вони платять? Гарантіями захисту бізнес-інтересів своїх політичних опонентів", - сказав президент Київської школи економіки Тимофій Милованов.

29 березня Верховна Рада 289 голосами дала згоду на звільнення президентом України Віктора Шокіна з посади генерального прокурора.

Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт заявив, що новим генпрокурором повинен бути незалежний професіонал, відданий принципам, проголошеним на Євромайдані.

"Важливо визначити того лідера, який може піти по цьому шляху. І Шокін не є цим лідером, і дуже добре, що він піде", - сказав Пайєтт.