Україна у понеділок, 7 січня подала до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) міждержавну заяву проти Росії з вимогою звільнити полонених моряків, захоплених під час нападу російських спецпризначенців на корабельну групу ВМС ЗСУ у Керченській протоці, повідомив заступник міністра юстиції України Іван Ліщина.
"Уряд України виконав інструкції Суду та подав 7 січня 2019 р. повноцінну заяву у справі # 55855/18", - написав він на своїй сторінці у Facebook.
У заяві українська сторона вимагає визнання ЄСПЛ факту порушення РФ прав 24 військовополонених українців під час незаконного нападу на українські кораблі, їх поранення та захоплення у полон, незаконних утримання в російських СІЗО та притягнення до кримінальної відповідальності.
"Уряд України вважає, що при цьому були порушені ст.ст. 2, 3, 5, 6 та 38 (Європейської – ред.) Конвенції. Хлопці, ми пам'ятаємо про вас і робимо все, щоб повернути вас з полону!", - додав Ліщина.
Нагадаємо, 25 листопада російські спецпризначенці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяця заарештували їх за обвинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".
Згодом українських моряків вивезли до Москви, наразі більшість з них тримають у СІЗО "Лефортове". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з державами "Великої сімки".
У зв'язку з ескалацією на Азові з 26 листопада (де-факто з 28) у 10 областях і внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря діяв воєнний стан. Дія правового режиму збігла о 14:00 26 грудня.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".