UA / RU
Підтримати ZN.ua

Звернення Зеленського до Верховної Ради: головне

Серед іншого, Зеленський говорив про коронавірус, армію, окуповані території та медреформу.

Президент України Володимир Зеленський 20 жовтня виступив в парламенті з посланням до Верховної Ради. ZN.UA зібрало основні моменти виступу голови держави.

Зеленський про коронавірус

Президент повідомив про те, що після початку пандемії українська влада обирала "між двома сценаріями - поганим і ще гіршим. Удар по економіці через карантин або величезна кількість хворих і померлих. Ми вибрали перший варіант".

Він згадав про те, що в Україні відновили вертикаль державних санітарних лікарів. Президент заявив, що в країні нібито побороли дефіцит масок, тестів на COVID-19, дезінфекторів, захисних костюмів, апаратів ШВЛ і так далі. Він зазначив, що Україна також налагодила виробництво того, що необхідно для боротьби з коронавірусом.

Зеленський згадав про підвищення на 300% зарплат медикам, які лікують пацієнтів з коронавірусои. Затримки таких виплат президент спихнув на недосконалість бюрократичної системи. При цьому, за його словами, труднощів з виплатою таких надбавок в регіонах, нібито більше немає.

Виступаючи в Раді Зеленський заявив про те, що Україна пройшла перший етап пандемії коронавірусу з мінімальними втратами, а смертність в країні менша, ніж в інших європейських державах.

Також за його словами, Україна обговорила з європейськими партнерами поставки вакцини проти COVID-19, як тільки вона з'явиться.

"Місцева влада хоче подобатися виборцям, саботує рішення уряду і проводить багатотисячні концерти в день міста. Це гра в "злого поліцейського" в столиці і "хорошого" - на місцях ", - додав Зеленський.

Президент заявив про те, що в Україні необхідно впровадити нову філософію: "країна, яка готова до всього. Або здатна швидко адаптуватися і протидіяти новим загрозам".

Зеленський про Україну на міжнародній арені

За словами президента, міжнародна коаліція підтримки Української держави продовжує існувати і навіть виходити на новий рівень. Він зазначив, що "ми зберегли двопалатну підтримку США", а також нагадав про стратегічне партнерство України і Британії. Відносини України і Туреччини Зеленський назвав безпрецедентними, а Канаду охрестив "міжнароднім побратимом".

Президент також вказав на те, що, згідно з оцінками експертів, нещодавній саміт Україна-ЄС і спільна заяву за його підсумками чи не вперше так яскраво підкреслюють партнерство Української держави і Європейського Союзу.

За його словами, сьогодні Україна фактично заново будує конструктивний діалог і добросусідські відносини з Угорщиною, Румунією, Польщею. Зеленський нагадав, що разом з Польщею і Литвою Україна заснувала "Люблінський трикутник" - платформу для політичної, економічної та соціальної взаємодії. Президент заявив про те, що Україна стала проактивною на міжнародній арені.

При цьому Зеленський зазначив, що Україна шукає нові інструменти з повернення окупованих територій, крім гарантованих Будапештським меморандумом.

Зеленський про Донбас і Крим

Президент заявив, що зараз в Україні розблокували нормандський процес, заблокований з 2016 року. За його словами, українські дипломати працюють над підготовкою нормандського саміту в Берліні.

"Ми чекаємо його швидкого проведення і продовження руху до настання в Україні бажаного миру", - заявив президент.

При цьому, попри щоденні обстріли з боку підконтрольних РФ бойовиків, Зеленський похвалився, що "режим тиші", введений на сході України, нібито є найдовшим за всю історію російсько-української війни.

Водночас президент пообіцяв, що тотальної амністії в Донбасі не буде. Зеленський заявив про те, що українцям, які залишилися на тимчасово окупованій території, потрібно дати чіткий сигнал - "не потрібно боятися - гідне майбутнє тільки з Україною".

До того ж, за словами президента, вже почалася робота над стратегією економічного розвитку Донбасу. Він зазначив, що в неї повинні увійти податкові та митні преференції, страхування військово-політичних ризиків для інвесторів, арбітраж над міжнародними стандартами.

Говорячи про анексію Росією Кримського півострова, президент заявив про те, що українські державні діячі, які в 2014 році "без бою віддали Крим, повинні понести відповідальність".

Зеленський нагадав, що Україна створює "Кримську платформу", яка буде "координацією міжнародних зусиль щодо захисту прав кримчан і деокупації півострова". За словами президента, він предметно обговорив цю ініціативу з представниками Європейського Союзу, Великої Британії, Туреччини та іншими партнерами, і "багато хто з них готовий приєднатися".

Виступаючи в Раді, Зеленський зазначив, що в рамках обмінів утримуваними особами вдалося звільнити 136 українців. Президент в черговий раз заявив, що "процес звільнення наших громадян триває, ми пам'ятаємо про всіх, хто досі знаходиться в полоні і робимо все для їх повернення". Зазначимо, що за півтора року відбувся всього один обмін між Україною і РФ, коли повернулися 35 українців. Ще 101 громадянина повернули з території ОРДЛО.

Читайте також: Стадіон у кожен регіон! Зеленський назвав свою чемпіонську мрію

Президент про армію

У Раді Зеленський заявив про те, що витрати на армію в державному бюджеті на 2021 рік не уріжуть. При цьому він похвалився найбільшим бюджетом на армію в історії України. Щоправда насправді витрати держбюджету-2020 на забезпечення нацбезпеки збільшилися тільки на РНБО. У всіх інших сферах спостерігалося скорочення витрат.

При цьому, за словами президента, Україна починає будувати дві державні військово-морські бази, які мають стати захистом для Чорноморського регіону. Він додав, що Україна і Британія підписали угоду на виділення 1 млрд 250 млн фунтів стерлінгів для розвитку українського військово-морського флоту. Також Зеленський зазначив, що Конгрес США затвердив військову допомогу Україні на суму 250 млн дол.

Президент заявив про те, що зараз в Україні випробовують систему залпового вогню "Вільха-М" і системи реактивних снарядів "Тайфун". Також, за словами президента, триває модернізація фрегата "Гетьман Сагайдачний" та підготовка до випробувань десантних катерів "Кентавр".

Виступаючи в парламенті Зеленський заявив про те, що іноземці, які захищали Україну отримають українське громадянство. При цьому він нагадав про статус партнера НАТО з розширеними можливостями, який Україна отримала в червні цього року.

Зеленський про антикорупційні органи

Президент заявив про те, що незадоволений їхньою роботою. За його словами, антикорупційні органи нібито "не забезпечили" виконання його передвиборчої обіцянки "Весна прийде - саджати будемо". Зеленський стверджує, що для їхньої роботи "створені всі законодавчі, оперативні і матеріальні умови". При цьому президент жодним словом не згадав про ризики розвалу справ у судах. А з їх реформуванням у ЗеКоманди виникли проблеми.

Однак, за словами Зеленського, безвізу між Україною і ЄС нічого не загрожує. Так само, як і співпраці України з МВФ, Світовим банком і ЄБРР. Правда безвіз і співпраця з цими організаціями безпосередньо залежать від того, як в Україні бореться з корупцією.

Зеленський про медицину

Президент висловив думку, що сьогодні необхідно зберегти досягнення медичної реформи і виправити помилки в ній. За його словами, реформою повинні бути задоволені і пацієнти, і медики всіх рівнів.

Зеленський очікує від профільного комітету Верховної Ради та Міністерства охорони здоров'я розробки моделі страхової медицини, яка могла б з'явитися в Україні.

За словами президента, в 2021 році мінімальна зарплата лікаря має бути 20-25 тисяч гривень, медсестри нібито будуть отримувати мінімум 15 тис. грн, а молодший медперсонал - 10-12 тисяч грн. Зазначимо, що ще будучи кандидатом в президенти Володимир Зеленський в своєму блозі заявив, що українським вчителям можна підняти зарплату до 4 тисяч доларів. Однак, "віз і нині там".

Зеленський про внутрішню політику

Президент заявив про те, що в Україні повинні розробити повноцінну стратегію розвитку, зокрема економічного. При цьому така стратегія має бути розрахована на тривалий період - до 2030 року.

"Знаю, що така робота велася урядом. Тому разом з результатами аудиту нашої держави чекаємо презентацію економічних векторів України до 2030 року", - заявив Зеленський.

Результати аудиту держави, за словами президента, Кабмін повинен оприлюднити протягом двох тижнів.

У Раді Зеленський знову згадав про впровадження в Україні механізмів народовладдя. Під час свого виступу він розкритикував політиків, які говорять, що питати думку українських громадян нібито "небезпечно". Зазначимо, що "всенародне опитування", яке Зеленський вирішив провести паралельно з місцевими виборами 25 жовтня не передбачений українським законодавством. Більш того, він суперечить Виборчому кодексу. При цьому оголошуючи про свою ініціативу, Зеленський сам сказав, що в Україні немає закону про народовладдя, через референдум.

Також під час виступу в парламенті він заявив про те, що його мета на найближчі роки - 100% державних послуг в режимі онлайн. Він хоче, щоб наступні президентські вибори громадяни змогли голосувати онлайн.

Президент Зеленський виступив на початку пленарного засідання Верховної Ради. Раніше речниця президента Юлія Мендель заявила про те, що виступ Зеленського - це традиційне щорічне послання. За її словами, це воно мало відбутися в квітні, проте через погіршення епідемічної ситуації його перенесли. Повний текст промови президента можна прочитати тут.