UA / RU
Підтримати ZN.ua

Журналісти розповіли передісторію створення панамських офшорів Порошенка

Журналісти OCRP після "Панамських архівів" отримали доступ до нових документів.

Офшорні компанії, що належать президенту України Петру Порошенку, створювалися не для передачі корпорації Roshen сліпий траст, а для захисту активів і, ймовірно, для мінімізації податкових відрахувань.

До такого висновку прийшли автори журналістського розслідування проекту "Слідство.Info" ознайомившись з новим масивом документації, яка опинилася в розпорядженні Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів та Центру розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP, що отримала назву Paradise Papers – "Документи з райських островів". У 2016 році ними ж були опубліковані "Панамські документи".

У неділю, 5 листопада, Hromadske.ua опублікувало розслідування журналістки Анни Бабинець "Темний шоколад", присвячене офшорам Порошенко.

Згідно з документами, в червні 2014 року юристи української компанії "Авеллум", яка обслуговує інтереси українського президента, написали лист юридичної компанії "Эпплбай" острова Мен, в якому вказали, що зареєструють для Порошенка офшор на Кіпрі з "податковими цілями". Однак ця компанія відмовилася від співпраці з "Авеллум", і юристи Порошенко звернулися до панамської компанії Mossack Fonseca, яка і допомогла їм створити заплановану структуру. Пізніше про неї стало відомо завдяки публікації Panama Papers.

На початку квітня 2016 року, Центр по дослідженню корупції та організованої злочинності (OCCRP), Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ), а також сайти світових ЗМІ опублікували великий матеріал, в якому йдеться про числені офшорні компанії, що використовуються лідерами держав, політиками і відомими спортсменами.

Зокрема, в матеріалах ICIJ, йдеться, що президент України Петро Порошенко для реструктуризації активів корпорації Roshen вже створив три офшорних компанії. Представники президента України пояснили, що офшор йому був потрібен для передпродажної реструктуризації кондитерського бізнесу.

На початку травня того ж року "панамське досьє" поповнилося новою значною порцією інформації. Як писав у своїй статті для DT.UA Сергій Кораблін, найбільш гостро на його публікацію вже відреагували в багатих країнах: кримінальна справа в США, спецкомісія Європарламенту, плани боротьби з офшорами Мінфіну Німеччини та великої п'ятірки ЄС.