UA / RU
Підтримати ZN.ua

Журналісти розкрили масштабну сітку по скупці голосів одним з кандидатів — ЗМІ

Порошенко може набрати за рахунок створених сіток до 10% голосів виборців, які прийдуть на вибори.

Журналісти склали повну картину масштабного задуму тотальної скупки голосів на виборах на користь кандидата в президенти Петра Порошенка. За оцінками штабу Порошенка, таким чином президент може отримати додатково приблизно 7-10% голосів виборців (з розрахунку явки на вибори до 60%), що забезпечить президенту вихід у другий тур. Найбільші сітки вибудовуються в Києві, Одеській, Дніпропетровській, Миколаївській, Чернігівській, Полтавській, Харківській областях, в тому числі, це торкнеться областей південно-сходу, де реальний рейтинг президента вкрай низький. І як раз за рахунок такої сітки там і хочуть набрати голоси. Підкуп виборців одним кандидатом може стати найбільшим за всю історію виборів, пише Страна.

За даними видання, виборчий штаб Порошенка будує сітку в три етапи. На першому етапі створюється база виборців, які потенційно можуть проголосувати за потрібного кандидата, після чого списки актуалізують за рахунок баз даних Укрпошти та Ощадбанку, клієнтами яких є переважно пенсіонери і одержувачі соцвиплат, так як саме бюджетники є найбільш дисциплінованою категорією електорату.

На третьому етапі базу персоналізують шляхом проведення опитувань на конкретних ділянках. Головне завдання соцопитувань – максимально актуалізувати та уточнити списки людей, з якими належить провести роботу, а також зібрати їх особисту інформацію. На четвертому етапі відбувається обдзін людей із списків для звірки актуальності контактів. Декому пропонують попрацювати так званими "агітаторами" за певні бонуси, інших запрошують на оформлення соціальної допомоги, кошти для якої виділяють з місцевих бюджетів. Таким чином підкуп виборців фактично відбувається за рахунок платників податків.

У всіх регіонах, де ведеться цей спецпроект, програми, називаються по-різному, але генеральним джерелом підкупу стане комплексна програма соцзахисту "Турбота". У Миколаївській області на програму виділено 70 мільйонів. В Одеській області - 90 мільйонів. У Дніпрі - 140 мільйонів. У Харківській обласній програмі спочатку було закладено на 2019 рік 18 мільйонів, потім рішенням сесії облради (6 грудня 2018 року) збільшили до 50 млн грн.

"Ця програма унікальна тим, що під її статті можна видати соціальну допомогу будь-кому. Щоб отримати тисячу гривень, не обов'язково бути матір'ю одиначкою, інвалідом або учасником АТО, досить "потребувати" і звернутися за допомогою. Схема геніальна у своїй простоті й ефективності. Тобто, по суті, створюється не просто #Сітка. А справжня "секта", яку обробляють постійною агітацією і потім підгодовують соціальними виплатами. І така структура куди з більшою ймовірністю проголосує за Порошенка, ніж просто мережа підкуплених людей", - пише видання.

За даними Страни, в Дніпрі схема дала збій, через великий розголос кількість бажаючих отримати "допомогу" перевищила бюджет програми, через що 10 лютого депутати Дніпровської міськради на екстреній сесії призупинили ці виплати.

"Як бачимо, вся робота по сітці вибудувана таким чином, щоб надати всій конструкції видимість легальності. Мовляв, не заборонено проводити соцопитування? Не заборонено. Не заборонено вести агітацію по телефону? Не заборонено. Не заборонено видавати з місцевих бюджетів соціальну допомогу? Не заборонено. Так. Все окремо не заборонено. Але все разом вибудовується в єдину картину підкупу виборця в інтересах конкретного кандидата в президенти за державний рахунок", - йдеться в статті.

За даними останнього соцопитування, шанси пройти у другий тур зберігають лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко і діючий президент Петро Порошенко. При цьому 10,2% громадян заявили, що не підуть на вибори, а 16,3% ще не знають, за кого будуть голосувати.

У МВС України попередили про кримінальну відповідальність за оплату роботи агітаторів і спостерігачів на виборах - такі порушення виборчого законодавства поліція кваліфікуватиме як підкуп виборця. Національна поліція України зареєструвала понад 1470 повідомлень про порушення виборчого законодавства з початку президентської кампанії, за 61 фактом порушені кримінальні справи.

Про проблеми виборчого процесу і захисту від зовнішнього впливу читайте у статті Олександра Данченка "Вибір на виборах" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Президентська кампанія в Україні офіційно стартувала 31 грудня. Вибори глави держави призначені на 31 березня.

ЦВК зареєструвала 44 кандидати в президенти. Редакція DT.UA склала повний список кандидатів і зібрала коротку інформацію про них.