UA / RU
Підтримати ZN.ua

Жінки України вимагають віддати їм половину місць в парламенті

Жіночі громадські організації наполягають на запровадженні 50% квот та вимагають від депутатів внести норму, за якою ЦВК не прийматиме виборчі партійні списки для реєстрації, якщо таких квот не дотримано.

Жіночі громадські організації наполягають на запровадження квоти у вигляді 50% місць для жінок в українському парламенті. Відповідні квоти повинні забезпечити жіночі конституційні права бути представленими нарівні з чоловіками в парламенті та створити їм можливості впливати на прийняття рішень. Про це заявила координаторка Громадської ради з гендерних питань при Міжфракційному депутатьскому об'єднанні "Рівні можливості" Лариса Кобелянська.

"З огляду на те, що більшість виборців складають жінки, а їхні інтереси не представлені у владі, зокрема, в українському парламенті, жіночі громадські організації наполягають на запровадженні 50% квот та вимагають від депутатів внести норму, за якою ЦВК не прийматиме виборчі партійні списки для реєстрації, якщо таких квот не дотримано. Тут також важливо наголосити, що формування списку має здійснюватись за принципом "один через один" для представників обох статей в прохідній частині списку", - заявила Кобелянська.

Вона додала, що вперше квоти з'явилися в українському виборчому законодавстві у 2013 році. За словами Кобелянської, це було майже революційне і довгоочікуване рішення

"Проте наші сподівання на отримання жінками хоча б 30% місць у партійних списках виявилися марними, адже норма в законі виписана так, що політичні сили легко змогли її обійти і не виконати", - зазначила координаторка.

На думку Кобелянської, так сталося через відсутність санкцій проти партій за порушення квотного принципу формування списків.

"Жодну з партій через недотримання квот не було покарано, бо відсутня така законодавча норма. Жінки були представлені у списку, але в непрохідній частині", - зазначила Кобелянська.

Згідно з інформацією Всесвітнього економічного форуму, у 2017 р. у світовому рейтингу гендерної рівності Україна займала 103 місце серед 144 країн за рівнем участі жінок у політичному житті. Високий рівень представництва жінок в парламентах розвинених країн був досягнутий саме завдяки квотам.

Зазначимо, що серед 24 членів уряду Володимира Гройсмана лише три жінки. Схожа ситуація і у Верховній Раді, де кількість жінок завжди знаходилась на рівні близько 10%.

Як повідомлялося, у червні 2018 року Кабінет міністрів України ввів посаду урядового уповноваженого з питань гендерної політики і затвердив положення про неї. Обійняла зазначену посаду Катерину Левченко, яка має 20-річний досвід роботи у сфері захисту прав людини, зокрема, у гендерних питаннях.