UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленському час стати серйознішим – Politico

Тепер, маючи в своєму розпорядженні основні важелі політичної влади, Зеленський повинен досягти цілей чи ризикнути втратити найбільше сцену у своїй кар'єрі.

Недільні парламентські вибори дали політичному новачку Володимиру Зеленському народний мандат на проведення реформ, які він обіцяв напередодні президентських виборів у травні, на яких змістив чинного президента Петра Порошенка, пише Метью Рожанські - директор Інституту Кеннана в Центрі Вудро Вільсона у Вашингтоні для журналу Politico.

Українці знову підтримали прагнення Зеленського поставити країну на новий шлях. Вибори дали його новій партії "Слуга народу" понад 250 із 424 місць у Раді.

Сильний мандат, наданий електоратом, дозволить Зеленському зайняти сильну позицію всередині країни, оскільки він веде переговори за кордоном з Сходом і Заходом, щоб виконати передвиборчі обіцянки, дані розчарованому, нетерплячому електорату, який проголосував за зміни, каже автор.

Але Зеленському доведеться діяти швидко, якщо він сподівається виконати свою обіцянку поставити Україну на новий шлях.

Новому уряду Зеленського доведеться розгрібати неефективність і хабарництво на кожному рівні, щоб уникнути потрапляння в цю політичну пастку. Твитнуть Поделиться

Опитування послідовно показують, що українці хочуть трьох речей: припинення виснажливої війни в Донбасі, реальних антикорупційних реформ і підвищення рівня життя.

Політичний новачок позиціонує себе як протиотруту від корумпованого політичного класу, який, нарешті, вислухає людей. В загальнонаціональних телевізійних дебатах з Порошенком перед президентськими виборами він сказав президентові:

Я не ваш противник, я ваш вирок. Твитнуть Поделиться

Тепер, маючи в своєму розпорядженні основні важелі політичної влади, Зеленський повинен досягти цілей чи ризикнути втратити найбільшу сцену у своїй кар'єрі.

Порядок денний нового президента і його здатність вирішувати проблеми виборців будуть залежати від таланту, доступного для роботи в його уряді, починаючи з його кабінету і його вибору прем'єрміністра, попереджає автор.

Зеленський натякнув, що хотів би бачити досвідченого економіста прем'єрміністром - мудрий крок, враховуючи недолік його досвіду і той факт, що відповідальність за економіку значною мірою виходить за рамки його конституційної компетенції.

У Раді партію "Слуга народу" буде очолювати давній союзник Зеленського та керівник кампанії Дмитро Разумков, чий батько був заступником секретаря Ради національної безпеки і оборони в перші роки незалежності України. Інші лідери партійних списків також добре відомі з бізнесу, ЗМІ та сектора НУО.

Як зауважив один спостерігач про нових депутатів партії президента, "вони настільки нові, що навіть Google нічого про них не знає".

Ключове питання полягає в тому, чи виявляться ці або інші союзники Зеленського досить стійкими, щоб відмовитися від перевіреної тактики українських олігархів і політичних діячів, таких як шантаж і підкуп голосів. Хоча невелика кількість перебіжчиків з "Слуги народу" може мати незначний вплив на командну більшість президента. Доказів того, що навіть кілька союзників грають за старими політичними правилами, може бути достатньо для шкоди іміджу Зеленського як прихильника реальних змін, каже Рожанські.

Зеленському також загрожує важка боротьба за виконання своєї обіцянки перезавантажити фінанси країни.

Він вже отримав обіцянки нової програми допомоги Міжнародного валютного фонду, яку підтримав його союзник і колишній міністр фінансів Олександр Данилюк. Нові депутати напевно швидко наберуть велику кількість миль в поїздках до своїх північноамериканських і європейських колег, які будуть мати вирішальне значення для продовження західної підтримки української програми реформ та безпеки в умовах тиску з боку Росії.

Але відносини з МВФ виявилися проблемними для попередніх українських урядів, які опинилися між потребами міжнародного співтовариства в лібералізації ринку і очікувань українських виборців більш щедрих соціальних пільг і більш низьких цін на комуналку.

Мабуть, невловима мета президентства Зеленського - це його грандіозна передвиборча обіцянка прямо домовитися з президентом Росії Володимиром Путіним про припинення конфлікту в Донбасі, що є головним пріоритетом для українських виборців.

Реакція Росії на значну політичну перемогу Зеленського припускає, що це буде нелегким завданням: Кремль заявив, що видасть паспорти жителям Донбасу, в тому числі тим, які проживають на контрольованій Києвом території, і вже порушив свої обіцянки щодо запланованого обміну полоненими.

Прямуючи на Захід і в Москву, Зеленський, безсумнівно, отримає порцію критики з боку опозиції, особливо від проросійської "Опозиційної платформи – За життя" та націоналістичної "Європейської солідарності" колишнього президента Порошенка.

Тим не менш, поки президент і його союзники працюють старанно і чесно ставляться до українського народу, вони, схоже, будуть домінувати в українській політиці.

Після стількох розчарувань українські виборці можуть бути прощені за їх нетерпіння і готовність вірити, резюмує автор.

Нагадаємо, 21 липня в Україні відбулися дострокові вибори у Верховну Раду. Центральна виборча комісія повинна оголосити результати голосування протягом 15 днів з дня волевиявлення, тобто не пізніше 5 серпня. До 10 серпня підсумки виборів оголосять офіційно.

Згідно з Конституцією, новообрана Верховна Рада повинна зібратися на своє перше засідання протягом 30 днів з моменту оприлюднення результатів виборів. Останній можливий день, коли повинен зібратися на засідання новий парламент – 9 вересня 2019 року.

ЦВК опрацювала вже понад 90% протоколів. Згідно з результатами, партія "Слуга Народу" набирає 43,14% голосів. На другому місці "Опозиційна платформа – За життя", за яку проголосували 13,02% виборців. У трійку лідерів також потрапила "Батьківщина" з результатом 8,18%. За партію "Європейська Солідарність" проголосували 8,12% українців. Політсила "Голос" отримала 5,84% голосів.