UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський відмовився позбавляти Медведчука звання заслуженого юриста України

На Банковій заявили, що підстави для позбавлення кума Путіна почесного звання немає.

Президент України Володимир Зеленський не стане задовольняти петицію про позбавлення лідера проросійської "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука звання заслуженого юриста України. На Банковій заявили, що для такого рішення немає правових підстав.

"Матеріали, що відповідають визначеним законом підстав для прийняття главою держави законного рішення, в Офіс президента України не надходили", - йдеться у відповіді за підсумками розгляду петиції, опублікованому на сайті президента в понеділок, 30 грудня.

В ОП пояснили, що українським законодавством передбачені два механізми позбавлення державних нагород: за поданням суду у разі засудження особи за тяжкий злочин, або за здійснення терористичної діяльності.

Відповідне рішення ухвалюється Радою національної безпеки і оборони за поданням Верховної Ради, президента, Кабінету міністрів, Служби безпеки України, Національного банку україни або інших уповноважених органів і вводиться в дію президентським указом.

Як повідомлялося, 16 грудня петиція про позбавлення Медведчука звання заслуженого юриста набрала понад 25 тисяч підписів на сайті президента України.

Автор петиції Владислав Грезєв подав її 25 вересня. Позбавлення Медведчука почесного звання він мотивує необхідністю "відновлення історичної справедливості". Грезєв нагадав про роль Медведчука в процесах на поетом Василем Стусом та іншими українськими дисидентами яких переслідував КДБ СРСР.

У 1980 році адвокат Віктор Медведчук був призначений захисником поета Василя Стуса, якого звинуватили в антирадянській агітації. Стус від послуг призначеного йому судом адвоката відмовлявся і заявляв, що має намір захищати себе самостійно, але його клопотання відхилили.

Адвокат Медведчук, незважаючи на протести обвинуваченого, заявив, що Стус винний і заслуговує на покарання. В якості пом'якшувальних факторів він назвав лише на те, що, працюючи на виробництві в 1979-1980 роках, обвинувачений виконував норму, а також переніс складну операцію на шлунку. Поета засудили до 10 років позбавлення волі. 4 вересня 1985 політв'язень Стус помер у карцері табору суворого режиму "Перм-36" у РРФСР.

У 2016 році адвокати Роман Титикало та Ілля Костін підготували правовий аналіз справи Стуса, в якому аргументовано довели, що "визнаючи в суді провину свого підзахисного Стуса (при запереченні вини самим підзахисним), адвокат Медведчук порушив свій професійний обов'язок, фактично відмовився від захисту Стуса, чим грубо порушив право останнього на захист у суді".

У свою чергу, Медведчук пояснював, що в СРСР роль адвоката у політичних процесах була формальною, і врятувати Стуса він не міг.

Докладніше читайте у статті Віктора Цвіліховського "Остання крапля крові Стуса" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".