Новий президент України Володимир Зеленський користується величезною підтримкою, хоча його плани отримати вигоду з цього шляхом проведення дострокових парламентських виборів можуть зіткнутися з неприємностями. Зеленський побачив стрибок у рейтингу підтримки своєї партії, у якої зараз немає представництва у Верховній Раді. Але деякі з існуючих членів українського парламенту не зацікавлені в тому, щоб перенести жовтневе голосування на липень, і ставлять юридичні проблеми, які можуть перешкодити прагненню Зеленського консолідувати владу навколо себе, пише в четвер агентство Bloomberg.
Стійкість його популярності також під питанням, продовжує автор Дарина Краснолуцька. Зеленський багато в чому зобов'язаний своїм швидким зростанням відсутності політичного багажу в країні, де чиновництво і бізнес часто дуже тісно переплетені. У той час як кампанія Зеленського була зосереджена на розмитих обіцянках боротьби з корупцією та створення прозорого уряду, деякі перші призначення в його команду здивували, пише агентство.
Ще один удар по його планам переробити парламент - у середу депутати вирішили навіть не голосувати за те, щоб прибрати мажоритарну складову виборів - крок, який міг би допомогти партії президента, яка зараз зароджується. Зеленський повинен виграти деякі з цих битв, якщо хоче досягти успіху, резюмує автор.
23 травня в газеті "Урядовий кур'єр" опублікували указ президента Володимира Зеленського про розпуск парламенту і призначення на 21 липня позачергових виборів в Раду. Це означає, що вже 24 травня в Україні почнеться виборчий процес. Президентський указ вже оскаржили у Верховному суді.
21 травня в Адміністрації президента пройшли консультації Володимира Зеленського з керівництвом Верховної Ради, головами фракцій і груп. По їх завершенню стало відомо, що президент ініціює позачергове засідання парламенту у середу для внесення змін у виборче законодавство – перехід до пропорційної виборчої системи із закритими списками, зниження прохідного бар'єру з 5% до 3% і відмову від "мажоритарки". При цьому Зеленський публічно виступав за пропорційну систему з відкритими списками, що закріплено в його виборчій програмі, а також у коаліційній угоді 2014 року, підписаному главами фракцій БПП, "Народного фронту", "Батьківщини", "Самопомочи" і "Радикальної партії".
В цей же день Зеленський підписав указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради і призначення позачергових виборів на 21 липня.
Незважаючи на те, що глава АП Анлрей Богдан обіцяв, що президентські законопроекти внесуть до Верховної Ради вранці, його зареєстрували в парламенті через годину після початку пленарного засідання. Депутати відмовилися включити до порядку денного обидва президентських законопроекту про внесення змін у закон про вибори і про внесення змін у закон про публічні закупівлі. Розгляд законопроектів підтримали менше 100 парламентаріїв.