UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський запустив «цифрове народовладдя»

У "Дії" додають політичні питання, які мають "впливати на рішення влади".

Президент Володимир Зеленський анонсував запуск в Дії нової послуги – опитування, результати яких зможуть впливати на рішення уряду. Про це він заявив на Diia Summit у вівторок,

«Це важливий сервіс для розвитку е-демократії в країні. Опитування серед користувачів Дії допоможуть владі дізнатися думку людей, а команді — розробляти нові послуги», - заявив Зеленський.

За його словами такий сервіс дозволить дізнатися про думку людей з будь-якого питання в режимі реального часу.

"Це народовладдя у максимально широкій формі: офлайн та онлайн. І сьогодні ми робимо перший крок на шляху до цього. … Це фактично старт цифрового народовладдя", - додав він.

При цьому президент жодним словом не згадав, як саме обиратимуть питання для опитувань та чи буде можливість ініціювати опитування на певну тематику, як це є на приклад із петиціями на сайті президента чи Верховної Ради.

Водночас раніше ZN.UA писало, що команда Зеленського спробує підштовхнути суспільство до ідеї перенесення голосування на виборах у додатку «Дія», що несе низку загроз для легітимності таких виборів. Однак саме таким способом Зеленський сподівається виграти на наступних виборах президента.

Напередодні, 7 лютого, уряд затвердив процедуру проведення громадських опитувань через портал та мобільний застосунок "Дія", які можуть стосуватись «питань державного управління у різних сферах суспільного життя».

В уряді зазначили, що опитування не є голосуванням, передбаченим законом "Про всеукраїнський референдум", і не є виборами, передбаченими Виборчим кодексом України, а також формою публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій із громадськістю.

Більше про загрози та недоліки «голосування в смартфоні» читайте в матеріалі Олександра Шульги «Траєкторією криз. Від «Мінська» до дострокових президентських виборів?».

 Також ZN.UA ставило питання: Цифра допомагає нам контролювати державу, чи державі — контролювати нас? У тексті Олени Болтушкиної ««Дія»: про що не розповідають українцям» автор стверджує, що в найкращому випадку «Дія» ускладнить і відкладе на роки якісну цифровізацію. У найгіршому — стане зручним інструментом як для російської розвідки, так і для узурпації влади. Що саме може піти не так?