UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський вперше за довгий час призначив суддів – чому це знакова подія

Відновлення роботи ВРП та ВККС розблокувало процес добору суддів

8 травня президент України Володимир Зеленський підписав укази про призначення 23 суддів. Подія є знаковою, адже добір нових суддів не проводився з 2019 року через припинення повноважень Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС). Загалом нових суддів не призначали понад три роки – востаннє судді проголошували присягу в лютому 2022 року. 

Це є результатом відновлення роботи ВККС та Вищої ради правосуддя. Формування цих ключових органів суддівського врядування було одними із семи рекомендацій у межах переговорного процесу на шляху до повноправного членства в Європейському Союзі, які Україна повністю виконала. 

Зокрема у січні 2023 року було сформовано повноважний склад Вищої ради правосуддя, а 1 червня 2023 року Вища рада правосуддя призначила склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. 

Таким чином було відновлено роботу цих органів суддівського врядування, що дало можливість розблокувати процес добору суддів передусім в першу та апеляційну інстанції.

Читайте також: Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів звільнився – ВККСУ повідомило причину

Справедливий суд – основна гарантія того, що Україна стане європейською. Тільки незалежне рішення суду може захистити громадянина від свавілля чиновника, інвестора — від можливих втрат бізнесу, а державу загалом – від ризику авторитаризму. Але успіх судової реформи залежить від того, наскільки стабільно й ініціативно працюють ключові інституції судової влади – Вища кваліфікаційна комісія суддів, Вища рада правосуддя та Верховний Суд. Про те, що й чому там зараз не так, у статті «Трикутник судової влади. Чому в реформи немає внутрішніх лідерів?» розповідає Тетяна Безрук.