Президент України Володимир Зеленський прибув до Великої Британії в середу з капелюхом у руці, в буквальному сенсі. Лідер зруйнованої війною країни перервав свою промову в історичній 900-річній Вестмінстерській залі, щоб подарувати спікеру Палати представників Ліндсі Хойл шолом одного з українських асів-винищувачів з написом: "У нас є свобода. Тепер дайте нам крила, щоб захистити її".
Виступаючи англійською мовою і одягнений у знайому всім форму кольору хакі, Зеленський закликав надати сучасні реактивні винищувачі, але він дав парламентарям привід для роздумів не лише про літаки. Про це у своїй колонці пише колумністка Bloomberg Opinion Тереза Рафаель.
Зеленський зробив Британію першою зупинкою своєї другої закордонної поїздки після вторгнення Росії майже рік тому на знак визнання ключової ролі Великої Британії в підтримці України з перших днів війни. Він публічно згадав ім'я Бориса Джонсона, і це було правильно. Попри його численні недоліки, Джонсон розумів, що боротьба в Україні – це також боротьба проти авторитаризму загалом, боротьба за збереження повоєнного порядку, заснованого на правилах, і що від цього залежить сама довіра до Заходу.
Джонсон прискорив постачання зброї та іншої підтримки Україні, завдяки чому Британія стала другим за величиною постачальником військової допомоги після США і головним тренером українських солдатів. Він побудував унікальні відносини із Зеленським, здійснивши чотири візити до Києва з 2022 року. Існували певні побоювання, що нинішній прем'єр-міністр Ріші Сунак не поділяє ентузіазму Джонсона щодо цієї справи. Як канцлер казначейства, Сунак підтримав санкції проти Росії, але підкреслив, що вони "не є безоплатними для нас вдома". Більше зосереджений на збалансуванні рахунків і гасінні внутрішніх пожеж, чи зіграє Сунак ключову роль у підтримці громадськості та західної коаліції, коли ці витрати зростуть?
Більшість цих побоювань розвіялися, коли Сунак став прем'єр-міністром. Він здійснив свій перший закордонний візит до Києва, очолив процес надання додаткової оборонної допомоги і зробив Британію першою західною країною, яка надіслала основні бойові танки, хоча кількість танків Challenger-2 є значною мірою символічною.
Візит у середу розвіяв будь-які сумніви щодо того, що Сунак "почне хитатися" – якщо скористатися відомим застереженням Маргарет Тетчер на адресу Джорджа Буша. На цьому етапі Сунак не обіцяв літаків, але запропонував українським пілотам навчання на літаках стандарту НАТО. Також було оголошено про новий пакет санкцій проти російських юридичних та фізичних осіб.
Проте українському лідеру потрібно було заручитися широкою політичною, громадською та медійною підтримкою, яка підтримувала його боротьбу. Геніальність промови Зеленського полягала в тому, що вона потрапила прямо в серце нації. Він змусив британських законодавців відчути, що його місія також є частиною їхньої ДНК. Він пов'язав довгу історію Британії з екзистенційною боротьбою своєї нації, почуття національного характеру Британії з екзистенційною справою України. Він сказав теплі слова вдячності королю Чарльзу ІІІ за його підтримку, коли він ще був принцом Уельським. Але не обійшлося і без перспективи: "У Британії король – це пілот ВПС, а в Україні сьогодні кожен пілот ВПС – це король".
Зеленський розповів про свій візит військових кабінетів Вінстона Черчилля задовго до російського вторгнення до, коли його запросили посидіти в кріслі, де герой Другої світової війни приймав рішення, що стосувалися життя і смерті, в момент історичної небезпеки для Британії. За його словами, лише тепер він може зрозуміти, що означало те відчуття, яке він відчув. "І всі українці це прекрасно знають. Це відчуття того, як хоробрість проводить тебе через найнеймовірніші труднощі, щоб врешті-решт винагородити тебе перемогою", – сказав він.
Що вони отримають наприкінці цієї тривалої, дорогої та кровопролитної війни? Він не сумнівався, що результатом буде перемога України. Але він також бачив перспективу чогось більшого. Перемога, за його словами, змінить світ. Він підкреслив: "Сполучене Королівство йде разом з нами до найбільшої, я думаю, найважливішої перемоги в нашому житті. Це буде перемога над самою ідеєю війни". Це буде посланням будь-якому агресору, що напад на міжнародний порядок призведе до поразки.
Це не означає, що це війна, яка покладе край усім війнам. Зло є частиною людської природи, визнав він, і інші війни будуть відбуватися. Але, сказав він законодавцям, "в силі наших слів і вчинків забезпечити перемогу світлої сторони людської природи".
З точки зору суто національних інтересів, перемога України дала б Великій Британії можливість отримати економічну вигоду від збільшення обсягів торгівлі та участі у відновленні. І це суттєво покращило б міжнародний авторитет Сполученого Королівства.
Національні міфи можуть бути небезпечними, що Путін і продемонстрував, розв'язавши цю війну. Останніми роками Британія вела фальшиву війну за "свободу" від законів Європейського Союзу. Вона розділила країну, відвернула увагу її лідерів, зробила її біднішою і часто відчуває себе гірше. На полях битв під Харковом та Бахмутом, а також у щоденній реальності та благаннях Зеленського про допомогу, ми бачимо нагадування про те, як це, коли на кону стоїть справжня свобода. "Світ потребує вашого лідерства, Британіє, так само як він потребує української хоробрості", – сказав Зеленський законодавцям.
Тепер він поїде зі своїм посланням до Парижа і Брюсселя, але, приїхавши спочатку до Британії, він одночасно просив про допомогу і пропонував своєрідну спокуту.