UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський пояснив відсторонення Баканова і Венедіктової: САП має отримати керівника

Заклики призначити обраного керівника Антикорупційної прокуратури та провести конкурс в НАБУ голові держави логічніше було б скеровувати своєму офісові.

Президент України Володимир Зеленський пояснив, чому вирішив відсторонити від роботи генпрокурорку Ірину Венедіктову та голову Служби безпеки Івана Баканова.

Усунення Баканова президент пов’язав із затриманням напередодні колишнього керівника СБУ у АР Крим Олега Кулініча. В Україні зареєстрована 651 справа щодо державної зради та колабораціонізму правоохоронців. Підозру отримали фігуранти 198 справ. Понад 60 працівників органів прокуратури та СБУ залишилися на окупованій території та співпрацюють із ворогом.

«Такий масив злочинів проти основ національної безпеки держави та звʼязки, які зафіксовані між працівниками силових структур України та спецслужбами Росії, ставлять дуже серйозні запитання до відповідних керівників. Кожне з таких питань отримає належну відповідь», - сказав він від час вечірнього звернення.

Відсторонення від роботи Венедіктової голова держави пов’язав із конкурсом з обрання керівника САП. Голова держави чітко дав зрозуміти: керівника Антикорупційної прокуратури має бути призначено, а конкурс на директора НАБУ – запущено.

«Хочу, щоб мене сьогодні почули й усі, від кого залежить надзвичайно чутливе питання призначення нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Моя позиція як президента України – конкурс, який відбувся, має привести до цілком логічного рішення про призначення нового керівника. Відповідна людина обрана, і від конкурсної комісії залежить фіналізація цього рішення», - зазначив він.

Конкурс триває вже два роки і потребує лише фінального засідання комісії, яка має затвердити свої ж результати оцінок. Призначення керівника Антикорупційної прокуратури є важливим питанням як у відносинах України та США (які допомагають вистояти у боротьбі з агресією РФ), так і для членства нашої країни у ЄС.

Весь цей час конкурс гальмував за вказівкою офісу президента, де хотіли бачити на цій посаді лояльного кандидата.

«Те саме стосується й Національного антикорупційного бюро України. Строк повноважень попереднього керівника завершився. І має відбутися конкурсна процедура для відбору нового очільника НАБУ. Доручив прем’єр-міністру України активізувати процес запуску відповідного конкурсу», - додав президент.

Ситуація із конкурсом у НАБУ подібна до конкурсу в САП. Про те, що влада також намагатиметься завалити конкурс на посаду директора НАБУ, ZN.UA писало ще в своєму циклі прогнозів на 2022 рік. 

Читайте також: На сайті ОП з'явилося і зникло оголошення про обрання 19 липня керівника САП: Шабунін каже, що з України роблять посміховисько

Напередодні Державне бюро розслідувань затримало за підозрою у державній зраді колишнього керівника СБУ у АР Крим Олега Кулініча. За версією слідства, офіцер зрадив присязі ще 2014 року, після окупації півострову Росією. За даними наших джерел у Службі, Кулініч розвалив роботу Главку СБУ АРК. Почав реорганізацію і не завершив, через що важливу структуру довгий час було фактично паралізовано. Попри це, Баканов приймав поради Кулініча, який був його офіцером за особливими дорученнями.

Що ж до перестановок в Офісі генерального прокурора, ZN.UA вже писало, що під керівництвом Ірини Венедіктової у прокуратуру повернулися практики політичних замовлень і призначень «своїх людей». Саме Симоненко вивів справу про корупцію заступника керівника ОПУ Олега Татарова з підслідності НАБУ та передав СБУ, що дозволило згодом тихо поховати її. Докладніше читайте у читайте Олександра Лємєнова «Прокурорський відкат Ірини Венедіктової».