Термін дії Мінської угоди сплив 31 грудня 2015 року, незабаром минає рік, відведений президентом Володимиром Зеленським на спробу його реалізації, але альтернативи цьому переговорному майданчику на сьогодні немає.
Як довго зберігатиметься «Мінськ», що далі та від чого це залежить, ZN.UA запитало у віцепрем'єр-міністра, міністра з питань реінтеграції ТОТ Олексія Резнікова.
«Щонайменше, від нашого спілкування з колегами по нормандського формату. Як максимум - з іншими стратегічними партнерами. (...) Необхідно провести консультації з нашими партнерами, чи готові вони в принципі до самої ідеї модернізації або зміни домовленостей, досягнутих в 2014 році. (...) Головна позиція, яка лунає з вуст наших партнерів по нормандському формату, така: «Можливо тільки те, про що ви зможете домовитися з росіянами за нашої присутності. Якщо ви не можете про це домовитися, отже, цього не існує, це не робоча ідея»», - пояснив віце-прем'єр.
На думку Резнікова, потрібно провести ревізію «Мінська», щоб і стратегічні партнери України розуміли, які домовленості не працюють і не спрацюють ніколи, а якщо спрацюють, то завдадуть шкоди територіальній цілісності України.
«Якби просто стояла задача переписати «Мінськ», це не складно: на три чверті «Мінськ» чіпати взагалі не потрібно, тому що там є базові умови, в першу чергу, безпеки - виведення іноземних військ, роззброєння, демобілізація - це все записано і цього достатньо, якби це виконали, далі було б легше », - пояснив він в інтерв'ю редакторці відділу міжнародної політики ZN.UA Тетяні Силіній.
Водночас варто шукати варіанти виходу з мінського тупика. За словами віце-прем'єра, Україна сумлінно виконувала і намагається виконати всі зобов'язання, але кроків у відповідь з боку Росії немає, чому свідком модератори від ОБСЄ, які фіксують засідання робочих груп і самої ТКГ.
«Давайте разом сідати і приймати рішення, якщо «Мінськ» не спрацював. (...) Нам, напевно, потрібно сказати чесно: завдяки Мінським угодами зроблено це і це, є позитив, зокрема, режим тиші, нехай і не ідеальний. Але якщо Мінські угоди більше не працюють, то давайте підпишемо інші», - пропонує співрозмовник ZN.UA.
Відповідаючи на питання ZN.UA, Резніков наголосив на тому, що санкційна політика щодо Росії повинна зберегтися. І для цього є декілька причин: окупація Криму, окупація частини Донбасу, збиття літаку рейсу МН17.
«На сьогодні нічого не змінилося: Крим окупований, Донбас окупований, МН17 збитий і винні покарання поки що не понесли. Що далі? Треба зберігати санкції. А може, час їх навіть посилити. І давайте сідати далі обговорювати», - зазначає він.
Резніков нагадав, що Дейтонські угоди свого часу не вирішили проблем у колишній Югославії, і після них було багато інших. Альтернативою «Мінську» можуть стати Стокгольмські угоди, вважає він. Сприятиме цьому і головування Швеції в ОБСЄ з 1 січня 2021 року.
«Це питання політичної волі лідерів європейських країн і не лише європейських. Подивіться на приклад Карабаху. Проблемі 30 років, і сьогодні знову рвонуло. Це свідчить про те, що не можна затягувати, потрібно знаходити інші рішення, сідати разом і шукати. Якби ми могли самі впоратися, ми б це зробили. Але ми, на жаль, не можемо самі дати собі раду, це правда. Тому потрібні нові альянси, посилені альянси », - пояснив віце-прем'єр.
Поки ж міжнародні партнери продовжують допомагати Україні в рамках Мінського процесу, при цьому вони готові обговорювати «щось нове». Консультації та спілкування тривають, однак їхні деталі Резніков повідомити відмовився.
Докладніше про те, чи має намір нинішня владна команда «зберігати» Мінські домовленості; чи є у неї власний план донбаського врегулювання; чого вона чекає від західних партнерів; до чого готуватися в майбутньому процесі реінтеграції окупованих територій і які його терміни, читайте в інтерв'ю Тетяни Силіної з віце-прем'єр-міністром, міністром з питань реінтеграції ТОТ Олексієм Резніковим «Нам теж доведеться ковтати «жаб» у ZN.UA.