Верховна Рада на початку листопада ухвалила закон «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні. Людмила Сімонова у статті «Прописка по-новому: 30 днів на реєстрацію нового місця проживання» розповіла про недоліки та важливі моменти закону, який запровадив онлайн-процедуру реєстрації місця проживання.
«Основна вимога цього закону — громадянин України зобов’язаний протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його. Причому таку реєстрацію/декларування пропонується здійснювати з допомогою електронного додатку «Дія», - пише Сімонова.
Авторка зазначила, що на перший погляд, ідея непогана. І чиновники, як завжди, голосно прокричали «Ура!», замовчуючи ті проблеми, які залишились. За словами Сімонової, добре, що не треба йти на уклін до чиновників, навіть у ЦНАП не потрібно ходити і талончики отримувати: реєструєшся в«Дії» і подаєш усе в електронному вигляді. Справжня діджиталізація.
«Проте запитання є. Наприклад, чому такий короткий термін реєстрації вимагається законом? Невже ми повертаємось у старі часи, коли за відсутність реєстрації будуть якісь покарання? А якщо ви влітку поїхали жити на дачу? А якщо в санаторій на тривале відновлення? А якщо в село до старенької матусі, щоб надати їй допомогу? У цих ситуаціях треба також реєструватися протягом 30 днів? І якщо ми цього не зробимо, то будемо порушниками? Депутати, ви це серйозно? Back to USSR? Так документ ускладнює чи полегшує наше життя? І навіщо тоді такі жорсткі рамки з перереєстрації у 30 днів? Що таке 30 днів з погляду постійного проживання та сплати податків? Тепер декларацію про доходи треба здавати у дві різні податкові, якщо на дачу перереєстровуватися влітку?», - йдеться у статті.
Так, законопроєкт однозначно визначає, що реєстрація – це добровільна процедура. Також важливим є те, що «декларування місця проживання, реєстрація місця проживання (перебування) особи не є підставою для набуття такою особою права володіння, користування чи розпорядження житлом». І це, як зазначила авторка, є дуже правильним. Проте, за її словами, одразу виникають запитання із пропискою/реєстрацією неповнолітніх дітей. Адже всі, мабуть, тією чи іншою мірою стикалися з проблемами їх виписки і прописки, що треба було погоджувати із державними органами опіки, і часто-густо це негативно впливало на продаж чи офіційну оренду житла.
«По-перше, невідповідність конституційним нормам, коли регулювання процедур передається Кабміну, хоча згідно з Конституцією закон має містити всі ці норми напряму. Також піддається критиці можлива взаємодія з іншими реєстрами, відсутність достатнього захисту персональних даних, взаємодія з реєстром виборців, яка взагалі не відповідає нормам законопроєкту. Висновок про те, що «положення законопроєкту суперечать вимогам Конституції України та правовим позиціям Конституційного суду України, не відповідають міжнародним актам, не узгоджуються із актами такої ж юридичної сили, не враховують практику Європейського суду з прав людини» змушує замислися над тим, а чи все нормально в цьому законопроєкті, і чи не вийде так, що дуже багато наших даних опиняться в руках нечесних ділків, які ними маніпулюватимуть?», - пише Сімонова.
Авторка зауважила, що, мабуть, нікому не треба нагадувати про шість вулиць «Садова», які є в Києві. Коли таксист може повезти в інший кінець міста, якщо ви самі не знаєте, яка саме Садова потрібна. Або про численні садові товариства, які взагалі не мають вулиць, і їх неможливо знайти на картах Google, але реєструватися там можна?
«Законопроєкт про реєстр адрес усе ще не прийнятий, а ним передбачається створити, зокрема, «Єдиний державний реєстр адрес та визначення порядку взаємодії реєстрів». Тобто передбачена розглянутим вище законопроєктом «інформаційно-комунікаційна система місцевого органу реєстрації», до якої, власне, і заноситься реєстрація місця перебування громадянина із «Дії», має забезпечувати взаємодію з національним електронним реєстром адрес, який ще не створений. То чи не біжимо ми тут попереду батька в пекло? Коли реєстру вулиць у містах немає, їхньої кодифікації немає, а ми вже запроваджуємо реєстрацію електронну, яку потім розгрібатимемо вже в електронному хаосі?», - вказує авторка.
Верховна Рада ухвалила відповідний закон під час засідання 5 листопада. В цілому його підтримали 238 народних депутатів.
З 1 грудня на порталі «Дія» запускають бета-тестування зміни місця проживання онлайн. У Міністерстві цифрової трансформації розповіли, як можна протестувати нову послугу.