Одна із семи рекомендацій Єврокомісії, які Україна має виконати для початку переговорів про вступ до ЄС, є боротьба з олігархами, зокрема імплементації антиолігархічного закону. Попри те, що Венеційська комісія досі не надала висновку щодо документа, закон про деолігархізацію вже частково виконав свою роль, заявила в інтерв’ю ZN.UA віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, з якою поговорила Тетяна Силіна.
«Очевидні також кілька речей. По-перше, певною мірою закон свою роль частково виконав. Деякі найбільш відомі особи вийшли з медійного бізнесу або публічно заявили, що вони не підтримують жодних політичних партій», – зазначила Стефанішина.
По-друге, за її словами, вся підзаконна база вже готова для того, аби імплементувати закон. Стефанішина зазначила, що влада готова також ухвалити кілька принципових позицій Венеційки, які тягнуть за собою зміни до законодавства. Вона запевнила, що в цьому питанні «немає жодних підводних каменів».
«По-третє, ситуація дуже змінилася з часу ухвалення закону, що, нагадаю, було до повномасштабного вторгнення Росії. У нас війна, і, очевидно, що питання створення реєстру олігархів не може бути пріоритетним. Ми боремося на полі бою, боремося також за те, аби утримати керованість держави — фінансову, економічну. І я бачу розуміння цього з боку Єврокомісії», – додала віцепрем’єрка.
Висновку Венеційської комісії на підписаний закон немає. Це теж гальмує і виконання «семи пунктів», і, відповідно, наше просування до переговорів про вступ. На питання про те, у чому проблема, віцепрем’єрка відповіла, що «зважаючи на досвід роботи над законодавством про Конституційний суд і ті висновки, що, фактично, завжди були сюрпризом для України, попри наш постійний діалог із ВК, мені важко оцінювати, яким буде висновок до закону про олігархів».
«Ми ще влітку комунікували з Венеційською комісією, все проговорили. Ми досягли спільного розуміння з ВК, що оцінка охопить як закон, так і його імплементацію. Ми надали Комісії всю інформацію про законодавчі акти, які розробили — як ми бачимо впровадження закону. І я сподіваюся, що оцінка Комісії буде комплексною», – додала Стефанішина.
Раніше голова Нацагентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков заявив, що після перемоги у нав’язаній Росією війні, Україна торуватиме новий європейський шлях. Там не повинно бути місця корупції чи відвертим лобістам. То ж олігархам у такій Україні місця просто немає.
Водночас за його словами, ідея із державним реєстром олігархів більше не актуальна, адже люди, яких ми раніше вважали олігархами, втратили центри свого впливу.