UA / RU
Підтримати ZN.ua

Закон про локалізацію не повинен застосовуватися до країн СОТ і ЄС

Міжнародні зобов'язання передбачають інші умови роботи у сфері держзакупівель.

В Офісі віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України допускають, що скандальний законопроект про локалізацію не застосовуватиметься до країн Світової організації торгівлі (СОТ) та Європейського союзу (ЄС) в разі його прийняття в поточній редакції. Про це передає "Інтерфакс-Україна".

Відзначається, що законопроект №3739 суперечить міжнародним зобов'язанням України.

"... маємо припущення, що відповідний законопроект (навіть в разі його прийняття) не застосовуватиметься до країн СОТ і ЄС, оскільки міжнародні зобов'язання передбачають інші умови роботи в сфері держзакупівель", - йдеться у відповіді прес-служби віце-прем'єр-міністра по євроінтеграції на запит агентства.

Крім того, застосування обмежувальних або інших заходів, які змінюють умови або зобов'язання, взяті на себе Україною, без дотримання передбачених Угодою про асоціацію між Україною та ЄС процедур, може створити очевидні передумови для ослаблення діалогу з Євросоюзом щодо застосування переваг в рамках реалізації Угоди про асоціацію в інших сферах і продовження надання Україні додаткових торгових преференцій з боку ЄС.

Як повідомили в Офісі євроінтеграції, є надія, що ініціатива в тому форматі, в якому вона міститься в законопроекті №3739, не зробить негативного впливу на саміт Україна-ЄС, підписання Угоди про спільний авіаційний простір та подальший рух в напрямку "промислового" і "енергетичного "безвізу.

"Пошук кращих форматів підтримки українського виробника через застосування нецінових критеріїв в державних закупівлях, таких як місцева складова виробництва на території України, має бути предметом консультацій між Україною і ЄС, а також іншими торговими партнерами", - відзначили в Урядовому офісі.

Одним з важливих чинників, який слід враховувати при створенні преференційних режимів для національного виробника - це можливості доступу українських виробників на зовнішні ринки, які відкриваються завдяки участі України в ряді міжнародних угод.

Прес-служба віце-прем'єр-міністра з євроінтеграції зазначила, що перед голосуванням в парламенті відповідний законопроект не надходив на експертизу в Урядовий офіс по євроінтеграції.

Читайте також: Прийнятий Радою законопроект про локалізацію не відповідає Угоді про асоціацію з ЄС – Шмигаль

Нагадаємо, 21 липня Верховна Рада в першому читанні прийняла проект закону №3739 "Про внесення змін до закону України" Про державні закупівлі "по створенню передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості". «За» проголосували 248 народних депутатів.

Даний законопроект не сумісний з міжнародними обов'язками України, оскільки в угоді про Асоціацію є спеціальна глава, яка присвячується державним закупівлям. Недискримінаційність є одним з принципів цієї глави. Окремо зазначено, що опис робіт, товарів і послуг не повинно містити конкретного місця походження (крім випадків, коли це обґрунтовується предметом контракту) і умови заснування учасників тендерів в тій же країні, що і замовник.

Що стосується обмеження кола учасників, то воно допускається тільки на конкурентних засадах і тільки на основі об'єктивних факторів, а саме досвіду роботи на ринку, масштабу діяльності учасника, наявності у нього відповідної інфраструктури, технічного потенціалу та інше.

На піку обговорень плюсів і мінусів законопроекту про «локалізацію» радимо почитати, як до цього питання ставилися і ставляться країни, якы вже досягли економічного процвітання.