Якщо Україна відповість Росії дзеркально та піде на ескалацію конфлікту в Донбасі, то може втратити військову підтримку Заходу. Про це йдеться в матеріалі The Washington Post, яке посилається на результати дослідження Лондонського королівського коледжу та Національної Ліверморської лабораторії.
Дослідження полягало в тому, що 46 колишніх високопосадовців США та Європи опрацювали можливі сценарії дії з боку США, Європи та Росії. Ще 17 експертів це оцінювали.
Під час дослідження вдалося виокремити 19 можливих варіантів розвитку подій.
Результати показали, що Україна може розраховувати на підтримку США та партнерів лише у випадку стриманості Києва. Країни Заходу готові захистити свої території від російської військової агресії, проте не готові надати військову підтримку в Донбасі в разі загострення.
В окремих випадках демонстрація сили ззовні може призвести до погіршення стосунків між Москвою і НАТО та підводити їх до межі війни. Хоча дослідникам згодом вдалося уникнути такого розвитку подій, та наслідком цього ставала перемога Росії над Україною.
Іванка Барзашка, наукова працівниця Лондонського королівського коледжу, пояснила, що Україна та Захід по-різному інтерпретують підтримку суверенітету та територіальної цілісності.
В цілому, якщо Київ відповість на провокацію РФ у військовому плані, то це може призвести до втрати підтримки партнерів.
22 квітня російські військові почали в окупованому українському Криму позапланові військові навчання. 26 квітня Міноборони РФ повідомило, що понад 50 літаків і вертольотів об'єднання ВПС і ППО і морської авіації ЧФ РФ повернулися на аеродроми постійного базування.
Після Росія оголосила про завершення "раптової перевірки боєготовності", під приводом якої стягнула війська до кордонів України.
При цьому вже у травні в НАТО заявили про те, що зараз на кордоні з Україною і на окупованих територіях Росія сконцентрувала більше військ, ніж було спочатку під час недавньої ескалації. Своєю чергою Пентагон також заявляв, що Росія продовжує посилювати військову присутність в Криму.
Президент Володимир Зеленський після зустрічі з держсекретарем США Ентоні Блінкеном в Києві заявив, що на окупованих територіях Криму, Донецької та Луганської областей і вздовж кордону з Україною перебувають 75 тисяч російських військових, а їх число скорочується дуже повільно. Сам Блінкен заявив, що США спостерігають за ситуацією біля кордонів України.